MXGP Türkiye
Dakar Rallisi Tarihinin En Çılgın 10 Aracı - Motor Delisi
Connect with us

Motor Delisi

Dakar Rallisi Tarihinin En Çılgın 10 Aracı

MOTO HABER

Dakar Rallisi Tarihinin En Çılgın 10 Aracı

Dakar-tarihiVespa, Rolls-Royce ve patates kızartması. Hepsi bir arada! İşte Dakar Rallisi tarihinin en çılgın 10 aracı.

Dakar Rallisi’nde macera, fiziksel zorluklarıyla sürücüleri zorlasa da, uygun bir araçla yola çıkıldığında bu zorlukların üstesinden gelmek de daha kolay olabiliyor.

En yetenekli/becerikli pilotlar ince ayarlı araçlarla çöllere çıkarken bazen ise hem yaratıcılık hem de eğlence bir araya gelebiliyor. Bu yaratıcılığın araçlara yansıması ise unutulmaz karelere dönüşüyor. Biz de Dakar tarihine daldık ve bazen hızıyla, bazen tasarımıyla, bazen de zaferleriyle unutulmazlar arasına giren 10 çılgın aracı seçtik.

1. Vespa P200E scooter

G0382392

1980’de, Dakar Rallisi’nin ikincisi düzenlenmişti. Henüz bebek adımlarına atan rallinin ilgi çekmesi uzun sürmedi. Açıkçası yarışa katılan enteresan araçlar da bu ilginin ortaya çıkmasında pay sahibiydi. Vespa P200E de o araçlardan biri. Marc Simonot ve Bernard Tcherniavsky’nin kullandığı mobilet o yılın en konuşulan aracı olmayı başarmıştı.

2. Pit bike

G0412435

Kastan’ın 2009’da yarıştığı 150cc pit bike © Rallye Dakar

2009’da Çek pilot Ivo Kastan, Dakar’a oldukça ilginç bir motosikletle katılmıştı. Honda XL2000’nin 146 cc’lik motosikleti 14 inç ve 180 kiloydu. Araç yarışı bitirmeyi başaramadı belki ama Kastan, birkaç etabın ardından bu araçla en çok ilgi çeken yarışçılardan biri olmayı başarmıştı.

3- The Titan

michele-cinotto-nun-dakar-2015-deki-titan-ı

Michele Cinotto’nun Dakar 2015’deki Titan’ı © Rallye Dakar

Muazzam Titan aracı Dakar tarihinin en deneysel araçlarında biriydi. Audi Sport İtalya’nın patronu Emilio Radaelli ve veterean pilot Michele Cinotto’nun oldukça değer verdiği otomobil özel motoru, hızı ve tasarımıyla dikkat çekiyordu. Fakat Titan, maalesef 2015 Dakar Rallisi’nin başında yaşadığı bir elektrik problemi nedeniyle arızalandı ve durdu. Daha sonra tekrar yola çıksa da 20 kilometre sonunda tekrar bir arıza oldu ve büyük hayaller ufak çaplı hüsrana dönüştü.

4. Renault 4

marreau-kardeşler-renault-4-le-yıl-1979..

Claude ve Bernard Marreau kardeşler Dakar’ın ilk kez düzenlendiği 1979 yılında bu ilginç tasarımlı Renault 4 ile yollara çıkmıştı. İlk yarışlarında beşinci olan ikilinin başarısı şu açıdan önemliydi; Dakar ilk düzenlendiğinde tüm kategoriler birlikte yarışıyordu ve mütevazı Renault 4’un tüm araçlar içinde beşinci olması bir başarıydı. Ama Marreau kardeşler bununla yetinmedi ve ertesi sene bu kez üçüncü olarak çıtayı daha da yükseğe koydu.

5. Fiat Campagnola

1979-da-giraudo-nun-yarıştığı-fiat-campagnola

1979’da vakit geçirmeye devam edelim. 7 pilotlu Fiat Campagnola ekibinin finişe 30 kilometre kala pozisyonu iyi değildi. Ama bu çılgın araç henüz son sözünü söylememişti. Yetenekli pilotlar Cesare Giraudo ve Antonio Cavalieri son anda yaptıkları atakla Bamako-Nioro etabını kazanmış ve Fiat, tüm kategoriler içinde yedinci sırayı kapmıştı.

6. Rolls-Royce Corniche

dakar-1981-de-sahne-alan-rolls-royce-corniche

1981’de Thierry De Montcorgé arkadaşlarıyla bir iddiaya tutuşmuştu. Lüks aracı Rolls-Royce Corniche ile Dakar’a katılacak ve yarışı bitirecekti. Montcorgé’un mini bar’lı aracı elbette çöllere alışık değildi ama hiç de fana bir yarış çıkarmıyordu. Ta ki yarışın 13. bölümünde illegal onarım yaptığı ortaya çıkıp, diskalifiye olana kadar.

7. Jules II Proto

altı-tekerlekli-jules-ii-proto-dakar-1984-de

1984’te De Montcorgé başka bir iddiayla ve Jules II Proto ile Dakar’a geri döndü. Paris-Dakar Rallisi’ne Chevrolet V8 mühendisliğiyle katılan altı tekerlekli bu özel araç, Christian Dior’dan aldığı sponsorluk desteğiyle de hayli iddialı konuma gelmişti. Fakat De Montcorgé’un kötü şansı yine yanındaydı. Startın ardından şasesi kırılan araç ikinci bir hayal kırıklığına yol açmış ve Fransız rallici “buraya kadar” diyerek emekli olmuştu.

8. Porsche 959

1986-nın-dakar-rallisi-galibi-porsche-959

Porsche’nin motorsporları tarihinde sapasağlam bir yeri var. Tarihte de, günümüzde de değişmeyen bu gerçek 2015’te Le Mans ve WEC şampiyonluğuyla perçinlendi.

Porsche’nin Dakar tarihinde de birçok zaferi var. Bunlardan en çok öne çıkanı ise Dakar 1984 ve 1986’da gelen zaferlerdi. Bu çılgın araç inanılmaz hızı, kuvveti ve unutulmaz tasarımıyla Dakar tarihinde eşsiz bir yere sahip.

9. Citröen 2CV

1963-model-citröen-2cv-dakar-2007-de

Dakar tarihinin en acayip anlarından biri ise 2007’de yaşanmıştı. Georges, Philippe, ve Gilles Marques kardeşler yarışa 1963 model Citröen 2CV ile katılmış ve büyük ilgi görmüşlerdi. Fakat bu nostaljik araç maalesef yarışta fazla tutunamamış ve dördüncü etabın ardından mücadeleden çekilmişti.

10. Chip van

frying-pan-2009-dakar

Dakar tarihinin en tuhaf aracı ödülü ise Belçikalı Hervé Diers’in direksiyonunda olduğu mobil araca gidiyor. Bu kamyonet aslında bir 200hp Toyota. Yarışçılar geceyi açık havada geçiriyor ve haliyle acıkıyor. Aracın arka bölümünde de yaklaşık 7 kiloluk patates kızartması ve başka yiyecekler var. Anlaşılan pilotlar uzun yolculuğun etap aralarında bolca beslenmiş. Bu ekip yarışı ise 58. sırada tamamlamış.

Kaynak: www.redbull.com/tr/

Yorumlar

Yorum Bırakın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazlası : MOTO HABER

Popüler Haberler

Motomax

Etiket Bulutu

Videolar

MXGP Türkiye
To Top