MXGP Türkiye
Fizik Kurallarını Esneten 5 Motosiklet - Motor Delisi
Connect with us

Motor Delisi

Fizik Kurallarını Esneten 5 Motosiklet

MOTO HABER

Fizik Kurallarını Esneten 5 Motosiklet

Yasal olarak şehir sokaklarında dolaşabilen ve gerçek MotoGP araçlarıyla da kuzen sayılan, fizik kurallarını esneten bu 5 motosiklet,  MotoGP  aksiyonu yaşatmaya aday.

Gerçek bir MotoGP motosikletin

satın alıp şehrin sokaklarında dolaşmanız mümkün değil. Pistlerde gördüğümüz tasarımların hem yasal anlamda yollara çıkamayacak güçlü motorlara sahip olması, hem de yapım aşamasında kullanılan karbon fiber, titanyum ve yüksek AR&GE maliyetinden dolayı fiyatlarının iki milyon doları geçmesi.

Ama ben illa bunlardan bir tane istiyorum ve masrafına da razıyım diyorsanız bir çözüm var.

Sokağa Çıkma İzni Olan 5 MotoGP Canavarı

1- Honda RC-213V-S

50 yıldan fazla bir süredir MotoGP dünyasına onlarca başarılı model sunan ve farklı kategorilerde tam 65 dünya şampiyonluğu çıkartarak bu işin lideri olduğunu herkese ispat eden Japon markası, başarılı nesilleri onurlandırmak ve sokaklarda da kullanılabilecek bir motor üretmek için kolları sıvadı. Honda RC-213V-S işte bu çabanın bir ürünü.
Honda’nın kendi tanıtım metninde yaptığı açıklamaya göre yeni motor, MotoGP’de kullanılan RC213V modeli baz alınarak tasarlandı ve gerekli tüm teknik destek verilerek sokaklar için yasal uygunluk sağlandı. Ve bu sadece üzerine GP elbisesi giydirilmiş alelade bir motor değil, gerçek gücün ta kendisi.

Honda RC-213V-S

Üzerinde orjinal MotoGP işaretleri ile dekoru taşıyan RC-213V-S sadece 213 adet üretildi ve 184 bin dolarlık etiket fiyatına rağmen satışa çıkmadan bir ay önce hepsi satıldı. Bugün onlardan bir tanesine ancak ikinci el piyasasında rastlanabilir. Unutmayın, bunlar asla yol yaptıkça fiyatı düşen sıradan 300cc motorlardan değiller ve ikinci el olanları koleksiyon değerinden dolayı çok daha pahalı olabilir.

 

2- Ducati 1299 Panigale R Final Edition

Aslında size bu liste için 1299 Superlegera modelini önermek isterdik ama sadece 500 tane üretilen ve tanesi 80 bin dolara satılan Superlegera’ların tamamı yeni sahiplerine ulaştığı için artık bu mühendislik harikasına sadece ikinci el pazarında rastlanabiliyor.

Ducati 1299 Panigale R Final Edition; V-2 motorların son örneği

Fakat illa bir Ducati edinmeye kararlıysanız onun küçük kardeşi 1299 Panigale R Final Edition sizi gerçekten tatmin edecektir. Üretici firma bunun bir motosiklet değil de bir koleksiyon malzemesi olduğunu iddia ediyorsa orada biraz durmak ve tasarımına bir daha bakmak lazım. Ducati’nin ünlü V-2 motorunu üzerinde taşıyan son model olan 1299 Panigale R, bundan sonra firmanın üreteceğini duyurduğu V-4 motorlar göz önüne alınırsa tarihin bir parçası olarak koleksiyonlardaki yerini alacak.

İtalyan mühendisliğinin bir harikası olan bu son seri için ön siparişler başladı bile. Meraklılar için fiyatı ise vergiler hariç 39 bin dolar.

3. Yamaha YZF-R1 M

Eğer dokuz defa dünya şampiyonu olan Valentino Rossi’nin pistteyken neler hissettiğini merak ediyorsanız sizi o diyarlara uçuracak en iyi araç Yamaha YZF-R1 M olacaktır.
MotoGP’nin en iyi ekiplerinden biri olan Yamaha tarafından, yarışlar için üretilen YZF M1 modeli baz alınarak üretilen YZF-R1 M, bir motor tutkununa pistin tadını gerçekten hissettirebilecek ender parçalardan.

Rossi’nin sürüşüne en yakın deneyim Yamaha YZF-R1 M

Cihaz birçok özelliğinin yanı sıra 998cc’lik motoru ve iletişim kontrol ünitesi (CCU) ile gerçekten MotoGP pistinden fırlamış gibi duruyor. Android ve iOs uygulamalar sayesinde daha ileri derecedeki analizlere de ulaşabilen YZF-R1 M, alüminyum iskeleti, magnezyum tekerlekleri ve titanyum egzozu ile gerçek bir yol canavarı.
Deneme sürüşleri bizzat Valentino Rossi tarafından yapılan motorun satış fiyatı ise vergiler hariç 22.499 dolar.

4. Aprilia RSV4 RF

Max Biaggi’nin 2010’da World SUPERBIKE şampiyonu olduğu zaman kullandığı RSV4 ile aynı DNA’yı paylaşan Aprilia RSV4 RF, aslında aynı canavarın sokaklara çıkma izni olan kardeşi olarak da adlandırılabilir. Hatta motorun 2017’de yenilenen Ohlins süspansiyonları sayesinde pist derecesi önceki yıla göre 1 saniye daha gelişti.

Aprilia RSV4 RF

RSV4 RF şu anda parasını verip lisanslı olarak satın alınabilecek en güçlü Aprilia olarak da düşünülebilir. Sadece özel pistlerde kullanılmak üzere üretilen özel üretim (Factory Work – FW) RSV4FW’nin aksine, sokaklarda yasal olarak rahatça boy gösterebiliyor. Eğer özel bir bakım ekibiniz ve kendinize özel bir yarış pistiniz yoksa, 201bhp motoruyla size aynı hisleri yaşatabilecek olan RSV4 RF, 22.000 dolarlık fiyatıyla da listemizdeki en hesaplı seçeneklerden bir tanesi.

5- Ronax 500
İyi yanı: İki zamanlı motoruyla tam bir ’90’lar makinesi
Kötü yanı: Sadece 46 tane üretildi

Eğer Ronax 500 modelini bir yerden gözünüz ısırıyor ve aklınıza hemen Honda NSR500 geliyorsa hedefi tam 12’den vurdunuz demektir. Evet, bu iki model birbiriyle akraba ve Ronax 500 işte tam da bu amaçla, ’90’ların Dünya Şampiyonu iki zamanlı motorlarına bir selam çakmak için üretildi. Bu amaca en uygun model ise, Valentino Rossi’nin iki zamanlı motorlara son şampiyonluğunu yaşattığı 2001 model Honda NSR500’dü.

Ronax 500
İki zamanlı motoruyla tam bir ’90’lar makinesi. Sadece 46 tane üretildi.

Bu sokak canavarından sadece 46 tane üretildi; bu tuhaf rakamın anlamı ise Valentino Rossi’nin uğurlu sayısı olması. Gerçek hayatta bir Ronax 500 kullanmanın tabii ki size sağlayacağı bazı avantajlar olacaktır. Dört silindirli ve iki zamanlı kalbiyle size 160 bhp ve 11,500rpm güç sağlayan, Brembo fren diskleriyle her köşede yavaşlamanıza olanak tanıyan bu şirin cihazın vergiler hariç fiyatı sadece 100.000 Euro.

 

Yorumlar

Daha Fazlası : MOTO HABER

Popüler Haberler

Motomax

Etiket Bulutu

Videolar

MXGP Türkiye
To Top