Motor Delisi Motosiklet grubu, motosiklet etkinlikleri, gezileri, motor videoları, resimler, yarışlar, 2. ikinci el motosilet ilanları
Motomax

Kullanici Girisi

Hizli ara

Go Back   Motor Delisi Motosiklet grubu, motosiklet etkinlikleri, gezileri, motor videoları, resimler, yarışlar, 2. ikinci el motosilet ilanları > Motosiklet > Duyurular

Duyurular Duyduk,duymadık demeyin..

Alt 15 Ocak 2005, 23:08   #1 (permalink)

BikerstorM Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

Status: Süper Üye

BikerstorM - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Artık Ehlıyet Almak O kadar Kolay Değil

arkadaslar artık ver parayı al ehlıyetı devrı bıttı lutfen yazıyı okuyun

İlk kez merkezi sistemle imtihana giren 112 bin şoför adayının yarısı ehliyet sınavını kazanamadı. Aralarında büyükşehirlerin de bulunduğu 22 ilde, daha önce yüzde 90 olan başarı oranı, yüzde 10’u bile geçemedi. Sürücü belgesi (ehliyet) sınavında 15 yıldır devam eden ‘ver parayı al ehliyeti’ devri sona erdi. İlk kez merkezi sistemle imtihana giren 112 bin 426 adayın yarısı trafik, ilkyardım ve motor derslerini kapsayan teorik sınavı kazanamadı. Aralarında büyük şehirlerin de yer aldığı 22 ilde daha önce yüzde 90’larda olan başarı oranı yüzde 10’u bile geçemedi. Uzmanlara göre, trafik kazalarında en önemli faktör olarak görülen eğitimsiz sürücüler, suiistimallerin önüne geçen yeni sınav sistemi ile yollara yeni canavarlar olarak çıkamayacak. Teorik sınavlar daha önce il Milli Eğitim müdürlükleri ve sürücü kursları tarafından ortak yapılıyordu. Bu sebeple sınavları hak etmedikleri halde geçerek ehliyet sahibi olan onbinlerce adayın olduğu iddia ediliyordu. Merkezi sınav sorularının önceki sorularla hemen hemen aynı olmasına rağmen başarı oranının yarı yarıya düşmesi bu iddiayı doğruluyor. Merkezi sınavda, önceki sınavlarda sorulmak üzere belirlenen toplam bin 400 sorudan sadece üç tanesi değiştirildi. ‘Aramızdaki kötüleri ayıklayacağız’ diyen sürücü kursu yetkilileri, direksiyon sınavının da merkezileştirilmesini, bu alanda profesyonel eğiticiler yetiştirilmesini ve sınav soru sisteminin tamamen değiştirilmesini istiyor. Önceki ehliyet sınavlarında başarı oranı en üstte yer alan bazı illerde teorik sınava katılan sürücü adaylarının başarı oranı yüzde 8–10’lara düştü. Türkiye geneli başarı ortalaması ise yüzde 49,58 olarak gerçekleşti. Uzmanlar bu durumu, “Bugüne kadar kurslara bile gitmeden ehliyet verilen sabıkalı iller ortaya çıktı.” şeklinde değerlendirdi. Sabıkalı iller arasında Kars, Gaziantep, Van, Osmaniye, Nevşehir, Hatay, Erzurum, Bayburt, Kırşehir, Tekirdağ gibi iller yer aldı. Merkezi sınav sonuçları bugüne kadar sürücü kursları ve ehliyet alımında yaşanan usulsüzlük ve hataları da gözler önüne serdi. Yeterli eğitim vermeyen ve bugüne kadar bu işi suiistimal eden kurslar, kopya çekmeye müsaade edilmemesi ve sınavların elektronik ortamda tek elden değerlendirilmesi sebebiyle başarısız oldu. Başarısızlık nedenleri arasında ilçelerde dahi açılan ve sayıları bin 500’ü bulan sürücü kurslarının yetersizliği de yer aldı. Türkiye genelinde 2 bin 107 sürücü kursu bulunuyor. Bunların sadece 700’e yakını 81 il merkezinde yer alırken, kalan kursların tamamı nüfusu 20–30 binleri bile geçmeyen ilçelerde faaliyet gösteriyor. Hemen hemen başvuran herkesin ehliyet aldığı İstanbul’da bile başarı oranı yüzde 52’yi geçmedi. Türkiye genelinde en çok ehliyet talebi olan İstanbul’dan sınava 27 bin 806 kişi müracaat ederken bunların sadece 14 bini ilk sınavda başarılı oldu. Daha önce il ve ilçe Milli Eğitim müdürlükleriyle sürücü kurslarının işbirliğiyle yapılan ehliyet sınavları ilk kez Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nce 81 ilde aynı gün ve aynı saatte gerçekleştirildi. Sürücü kurslarına müracaat ederek ehliyet başvurusu yapan 112 bin adaydan 7 bin 946’sı sınava katılmadı, 7 kişinin ise sınavı geçersiz sayıldı. Sürücü adaylarının sadece yüzde 50’si ilk sınavı geçerken, adaylarının yüzde 64’ü yazılı sınavı kazanan Karaman en başarılı il oldu. Sınavı kazanan aday sayısı yüzde 50–60 arasında değişen en başarılı iller arasında İstanbul, İzmir, Ankara, Yalova, Eskişehir, Antalya, Aydın, Bolu, Karabük, Samsun, Bursa, Çanakkale, Batman, Kayseri, Muğla ve Kocaeli gibi iller yer aldı. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün 55950 sayılı genelgesiyle uygulanmaya başlanan merkezi ehliyet sınavı uygulamasının ilki 19 Ekim’de yapıldı. Ehliyet sınavları teorik (yazılı) ve uygulamalı (direksiyon) olmak üzere iki sınav şeklinde gerçekleştiriliyor. Sürücü adaylarının her iki sınava da 5 kez girme hakkı bulunuyor. Teorik sınav merkezi sistemle MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nce yapılırken uygulamalı sınav eskiden olduğu gibi il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri direksiyon hocalarınca yapılıyor. Trafik kazalarında her yıl 5–6 bin kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Hitay Güner, kazaların önüne geçmenin tek yolunun eğitimli ve gerekli donanıma sahip insanların sürücü olarak yetiştirilmesinden geçtiğine dikkat çekti. Bu anlamda merkezî sınav sisteminin bugüne kadar sürücü kursları üzerinde uygulanmayan denetleme görevini ifa ettiğini belirten Güner, “Objektif ve merkezî sınav sistemi birçok suiistimali engeller. Bugüne kadar eğitimi veren de sınavı yapan da aynı kuruluş olduğu için sürücü kurslarında ve ehliyet alımında sorunlar yaşandı. Önemli olan doğru dürüst bir sınav yapılmasıdır.” dedi. “Bu sınav, ehliyet verme ile sınavlardaki hatır gönül ve para işlerini, yani Türkiye gerçeğini ortaya koymuştur.” diyen Adana Trafik Eğitim Derneği (ATED) Başkanı Kadir Kendirci de, direksiyon eğitimindeki kaliteyi yükseltmek için Avrupa ve Amerika’da uygulanan trafik mühendisliği sistemine geçilmesi gerektiğini kaydetti. Direksiyon eğitimindeki en büyük eksikliği profesyonel ve merkezi mega eğitim pistleri olmamasına bağlayan Kendirci, 2918 sayılı yasada öngörülen trafik eğitim parklarının her şehirde inşa edilmesi, böylece sürücülerin tarlalar yerine profesyonel ortamlarda eğitilmesi gerektiğine işaret etti.

MOTOSİKLETİNİZ NEREDE? ANLIK OLARAK GÖRMEK İSTER MİSİNİZ?

BikerstorM isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Share on Facebook

Sponsored Links
Motomax
Alt 15 Ocak 2005, 23:11   #2 (permalink)

okuryazar Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bence güzel gelişmeler .Biliyorsunuz artık küçük motosikletlerin ehliyetsiz kullanılması da gündemde.Sevgiler.

Alt 15 Ocak 2005, 23:12   #3 (permalink)

kanle Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

cok iyi bir haber
kanle isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Share on Facebook

Alt 15 Ocak 2005, 23:36   #4 (permalink)

basarı oranı %90 dan % 10 a dusmus allahtan ben basaranlar arasındayım seneye bı ton sıkıntı cekecektık stajyer falam fılam :md:

Alt 15 Ocak 2005, 23:39   #5 (permalink)

kanle Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

iste bilincli bir motorcu :-D tebrikler dostum
kanle isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 15 Ocak 2005, 23:42   #6 (permalink)

Saol darısı olmayanlara :o

Alt 17 Ocak 2005, 12:48   #7 (permalink)

oldman2003 Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

bike_boyzz öncelikle seni kutlarım. umarım teorik sınav kadar direksiyon sınavı da objektif olur ki yetersiz sürücüler eksilsin.
oldman2003 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 17 Ocak 2005, 13:01   #8 (permalink)

geceyarisi_rr Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

tebrikler Bike_Boyzz,
ee şimdi sıra motora geldi sanırım
hadi onuda bekliyoruz..

Alt 25 Ocak 2005, 15:44   #9 (permalink)

motan Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

Status: Tecrübeli Üye

çok iyi çalışan kazanır :o :o :o
motan isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 25 Ocak 2005, 16:16   #10 (permalink)

Ashcarova Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

Status: Üye

Onemli bir konu evet...
Teorik sınav tabii ki onemli ancak direksiyon sınavları bu kadar kolay oldugu surece sonuc degismez.

Ben direksiyon sınavına girdigimde sadece 20 metre git gel yaptık o kadar !
Ustelik isin daha komigi direksiyon sınavına gelenlerin cogu kendi motoruyla gelmisti Sınav gorevlileri de hic garipsememisti

Fransa'da direksiyon tecrubemi artırmak icin gittigim motor okullarında nasıl ehliyet verdiklerini gorunce, "bizim daha 40 degil 40bin fırın ekmek yememiz lazım" diyorum...

Kazasız & ozgur surusler...

Alt 27 Ocak 2005, 22:11   #11 (permalink)

Saolun arkadaslar :o neyse tuekıyede artık yavas yavas bılınclenecek

Alt 27 Ocak 2005, 22:35   #12 (permalink)

eRd3m Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

Status: Üye

eRd3m - MSN üzeri Mesaj gönder

Walla aslında kendimden utanıyorum. Bir defa bile kursa gidip eğitim almadım ve sınavda ilk yardım dersinden kaldım. Kimse ben kullanıyorum geçerim demesin hem zamanınıza hemde paranıza yazık olur.
eRd3m isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 31 Ocak 2005, 18:10   #13 (permalink)

BLACKSTORM Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

BLACKSTORM - MSN üzeri Mesaj gönder

bu önemli bilgiler için teşekkür.

tekrar belli olduki eğitim şart arkadaşlar.

Paylaş

Etiketler
almak, artik, degil, ehliyet, kadar, kolay

Seçenekler
Stil