Duyuru

Daralt
Henüz duyuru yok.

bilgisayar basında ki büyük tehlike

Daralt
X
 • Süzgeç
 • Zaman
 • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar

 • bilgisayar basında ki büyük tehlike

  Bilgisayar başındaki büyük tehlike!
  Uzun süre bilgisayar başında kalan kişileri bekleyen tehlikeler..


  Bilgisayar karşısında uzun saatler geçiren kişilerde, vücudun hatalı kullanımı ve yanlış oturma şekilleri nedeniyle kas, iskelet ve sinir sistemini ilgilendiren ciddi ve geri dönüşsüz sağlık problemlerinin meydana gelebildiği bildirildi.

  Türkiye Fizyoterapistler Derneği (TFD) Genel Sekreteri Murat Dalkılınç, bilgisayar kullanmayı sadece yazılım bilgisi ile özdeşleştiren milyonlarca kişinin iş yerinde, okulda ve evde bilgisayar başında saatlerce vakit geçirdiğini vurguladı.

  Dalkılınç, çok sayıda kişinin farkında olmadan bilgisayar karşısındaki yanlış oturuşlar nedeniyle önemli rahatsızlıklar yaşadığını, özellikle gençlerin ilerleyen yaşlarda ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalabileceğini belirtti.

  Bilgisayar kullanımına bağlı olarak sıklıkla bel-boyun-sırt ağrısı, omuz ve boyun bölgesinde gerginlik, baş ağrısı, el bileği, el ve parmaklarda uyuşma, yorgunluk, gözlerde yanma ve kuruluk hissinin yaşanabileceğini ifade eden Dalkılınç, şunları anlattı: ''Bilgisayar kullanırken karşı karşıya olunan riskleri bilmemek, bu riskleri göz ardı etmek ve yanlış çalışma alışkanlıklarına sahip olmak, kişiyi yaşam boyu sürecek ve sakat bırakacak sağlık problemleriyle uğraşmak zorunda bırakabilir.

  Bilgisayar kullanımı, her ne kadar ağır işler sınıfında yer almasa da, kas-iskelet-sinir sistemi açısından ciddi ve göz ardı edilemez riskler içeriyor. Bilgisayar, genellikle oturma pozisyonunda, nadiren de ayakta durarak kullanılıyor. Bilgisayar kullanan kişi, sandalye, masa, ekran, klavye ve mouse gibi temel ekipmanlarla sürekli etkileşim halindedir. Bunlardan birinin yanlış pozisyonlanması diğerlerini de olumsuz etkiliyor. Masa yüksekliği bile çok önemli.''

  Murat Dalkılınç, vücudu hatalı kullanmak ya da çalışma koşullarının uygunsuz oluşunun genellikle kas, iskelet ve sinir sistemini etkileyecek küçük çaplı hasarların oluşmasına neden olduğuna dikkati çekti.

  Vücut kendini onarmaya çalışır
  Dalkılınç, bilgisayar kullanımı sonucu karşılaşılan risklere karşı tedbir alınmadığı zaman oluşan küçük çaplı hasarların, iyileşmeye programlanmış beden tarafından farkında olunmasa da onarıldığını bildirdi.
  Ancak, zamanla onarım hızı ile yaralanma miktarı arasındaki dengenin bozulacağına dikkati çeken Murat Dalkılınç, şunları söyledi:

  ''Bu küçük çaplı yaralanmalar üst üste binerek ciddi problemlere neden olurlar. Her çalışma günü ergonomik risklere maruz kalmak, vücudumuzu yanlış kullanmak ve konu hakkında bilgi sahibi olmamak, iyileşmeye programlanmış bedenimizin ezberini bozar.

  Vücudumuzda oluşan küçük çaplı yaralanmalar, düşük şiddetli ve geçici şikayetlerle kendilerini belli ederler. Eğer vücudumuzun vermiş olduğu bu erken uyarıları dikkate almazsak, ergonomik riskler çok daha ciddi problemlere neden olacak, kalıcı sakatlık riski söz konusu olacak. Uzun zaman bilgisayar kullanmak zorunda kalan kişiler, ergonomi ve sağlıklı çalışma konularındaki bilgilerini geliştirmeli, şirketler ise çalışanları için bu verileri sunma noktasında sorumluluk almalı.''  mynet.com dan alıntıdır...

  başta ben olmak üzere bir gün de tam 20 saat bilgisayar basındayım ve 5 saat uyuyorum bu sürekli böyle allah sonumu hayır etsin
  Bizde hayat 200 +'dan ve 10.000 devirden sonra başlar... !!!

 • #2
  Bende internet cafede çalıştığım için sabah 9 gece 1'e kadar bilgisayar başındayım
  Tunceli Geyiksuyu Jandarma Komando Tabur Komutanlığı - Geyiksuyu Tunceli

  Yorum


  • #3
   serkan_yenidunya, bak o kadar da pc başında duruyorsun serkan

   Yorum


   • #4
    ewwahhhh

    Yorum


    • #5
     aman allahım

     Yorum


     • #6
      wayyy...durmam bidaha o kadar uzun sure pc başında...

      Yorum


      • #7
       Teknoloji vazgeçilmezimiz.. vee iş,eğlence.. vs ihtiyaçlarımızı karşıladığı için ister istemez.. hep başındayız.....
       Biz kadınların "şövalye" sandığımız adamların aslında alüminyum folyo ile kaplanmış "denyo" olduklarını görmemiz baya zaman alıyor..

       Yorum


       • #8
        yandık desene

        Yorum


        • #9
         ne yazıkki benim işim de bu bende çok az bi süre bilgisayarsız kalabiliyorum

         Yorum


         • #10
          Benim de midem bulanıyo artık monitöre bakmaktan ama mecburum be

          Yorum


          • #11
           Öyle demeyin arkadaşlar ben 37 yasındayın orta 2 den beri big basındayım.... Ayrıca meslegim IT ben napımm...
           10 senedirde bir fiil günde en az 12 saat ehehehhe...

           Yorum


           • #12
            hehe ben ayvayı yedim

            Yorum


            • #13
             al benden de o kadar nolcek şimdi motordan deilde pc den ölürsem çok üzülürüm walla

             Yorum


             • #14
              24 saatin 20 sini bilgisayar başında 5 ini uyuyarak geçiriyosan abi Allah sonunu hayır etsin

              Ben de diyorum bu kadar çabuk "hoş geldin beş gittin in misin cin misin" nasıl yazabilir bir insan :o

              Yorum


              • #15
               Masa üstü bilgisayar kullandigim zaman boynuma hemen agri girer di nedeni monitörü tam karsima almadigimdan kaynaklaniyordu , dizüstü bilgisayida daha sagliksiz buluyorum .dikkat edilmesi gereken bir durum önemli bir paylasim tesekkürler.

               Yorum

               Lütfen bekleyin...
               X