Motor Delisi Motosiklet grubu, motosiklet etkinlikleri, gezileri, motor videoları, resimler, yarışlar, 2. ikinci el motosilet ilanları
Motomax

Kullanici Girisi

Hizli ara

Go Back   Motor Delisi Motosiklet grubu, motosiklet etkinlikleri, gezileri, motor videoları, resimler, yarışlar, 2. ikinci el motosilet ilanları > Motosiklet > Moto Aksesuar

Moto Aksesuar Kask mont egzoz ve tüm motosiklet aksesuarları ile ilgili

Alt 06 Kasım 2011, 00:04   #1 (permalink)

estm Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

Status: Yeni Üye

Talep kasklar hakkında bilgili olanlardan bilgi istemekteyim

ehliyetimi yeni aldım, bu yaz kendime uzun süre kullanabileceğim bir kask almak istiyorum. Nette biraz araştırdım
1-kaskın ölçüsü
2-kaskın kaliteli olması gerektiğinden bahsediliyor
ölçü olayını anladım ama kaliteli kısmı pek oturmadı şöyle ki:
suan kullandığım kask 15 liralık fullface bir kask söylenenlere göre hemen kırılıyomuş ayrıca görüntüsü cok kötü ama mantıken 100 km geçersek kafanızda titanyumdan yapılma sağlam bir kask olsa bile boynumuz kırılır sonuçta motorsiklette ve hızlı iken hiçbirşey bizi koruyamaz.
düşük hızlardaki kazalarda ise çoğu kaskın koruyucu olduğunu düşünmekteyim (15 tllik dahil canlı olarak gördüm)
kasklardaki ekipmanlar asıl öğrenmek istediğim nokta
4 sorum var
1-nasıl bir vizör daha kullanışlı olur hepsinde buğulanma önleyici varmı hangileri kolay ciziliyo hangileri kolay kırılıyo yada güneş ışığı korumalı mı almalımıyım gece görüşte sorun yaşarmıyım ?
2-kışın yağmurda motor kullanmayı cok seviyorum ama dandik kaskım cok hava alıyo ve donuyorum, havayı esasen ağız bölgesinden alması ve ısıyı kaybetmeyen bir kask istiyorum neleri araştırmam gerekir kaskların hava akımları çok deiğşiyo mu?
3-kaskın yapıldığı madde önemli deniyo, hangi maddelerden yapılanları tercih etmeliyim, hangileri daha hafiftir?

sanırım 100 tl üstü hemen hemen her kask kaliteli malzeme ile yapılıyodur öyle değil mi yoksa?
4-son olarak kasklarda ses özelliklerinden bahsediliyo kaskı takınca dış ortam sesi zaten azalıyo bu trafikteki sesleri duyma azaltıyo bu bakımdan riskli ama çoğu kişi kaskın sesi geçirmemesini istediklerinden bahsetmiş
bu tehlikeli bir istek değil mi?

son olarak kasklar hakkında hiçbir bilgim bulunmadığını vurgulayayım, yazdıklarımda imkansız yada komik birşeyler görürseniz eleştirmek yerine öğretici olursanız cok makbule geçer bütçem 100-200 arası ve 3-5 sene kullanıcağım kullanışlı birşey almak istiyorum, yardımcı olanlaraşimdiden teşekkürler

MOTOSİKLETİNİZ NEREDE? ANLIK OLARAK GÖRMEK İSTER MİSİNİZ?

Sponsored Links
Motomax
Alt 06 Kasım 2011, 00:42   #2 (permalink)

SuperManiaC Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

Status: Tecrübeli Üye

Her bir soruya gelicek cevap benide çok ilgilendiriyor ve bu yüzden konunun takipçisiyim.Bence çok iyi bir konuya değinmişsin bunda alay edilecek veya eleştrilicek bişey olduğunu düşünmüyorum ve sorulan sorular hakkındada teşekkür ediyorum, deneyimli arkadaşlardan gelicek cevaplar umarım bizi aydınlatır..

Alt 06 Kasım 2011, 01:10   #3 (permalink)

MaSSiV3StRoke Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

Status: Üye

Alıntı:
SuperManiaC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Her bir soruya gelicek cevap benide çok ilgilendiriyor ve bu yüzden konunun takipçisiyim.Bence çok iyi bir konuya değinmişsin bunda alay edilecek veya eleştrilicek bişey olduğunu düşünmüyorum ve sorulan sorular hakkındada teşekkür ediyorum, deneyimli arkadaşlardan gelicek cevaplar umarım bizi aydınlatır..
aynen katılıyorum. bunda dalga geçilcek hiç birşey yok bende merakla bekliyorum cevapları bilmiyorum çünkü bilmiyor bunu çoğu kişi. Bilgili birileri bakarsa sevinirim

Alt 06 Kasım 2011, 02:07   #4 (permalink)

XeaRoKei Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

Status: Süper Üye

Alıntı:
estm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ehliyetimi yeni aldım, bu yaz kendime uzun süre kullanabileceğim bir kask almak istiyorum. Nette biraz araştırdım
1-kaskın ölçüsü
2-kaskın kaliteli olması gerektiğinden bahsediliyor
ölçü olayını anladım ama kaliteli kısmı pek oturmadı şöyle ki:
suan kullandığım kask 15 liralık fullface bir kask söylenenlere göre hemen kırılıyomuş ayrıca görüntüsü cok kötü ama mantıken 100 km geçersek kafanızda titanyumdan yapılma sağlam bir kask olsa bile boynumuz kırılır sonuçta motorsiklette ve hızlı iken hiçbirşey bizi koruyamaz.
düşük hızlardaki kazalarda ise çoğu kaskın koruyucu olduğunu düşünmekteyim (15 tllik dahil canlı olarak gördüm)
kasklardaki ekipmanlar asıl öğrenmek istediğim nokta
4 sorum var
1-nasıl bir vizör daha kullanışlı olur hepsinde buğulanma önleyici varmı hangileri kolay ciziliyo hangileri kolay kırılıyo yada güneş ışığı korumalı mı almalımıyım gece görüşte sorun yaşarmıyım ?
2-kışın yağmurda motor kullanmayı cok seviyorum ama dandik kaskım cok hava alıyo ve donuyorum, havayı esasen ağız bölgesinden alması ve ısıyı kaybetmeyen bir kask istiyorum neleri araştırmam gerekir kaskların hava akımları çok deiğşiyo mu?
3-kaskın yapıldığı madde önemli deniyo, hangi maddelerden yapılanları tercih etmeliyim, hangileri daha hafiftir?
sanırım 100 tl üstü hemen hemen her kask kaliteli malzeme ile yapılıyodur öyle değil mi yoksa?
4-son olarak kasklarda ses özelliklerinden bahsediliyo kaskı takınca dış ortam sesi zaten azalıyo bu trafikteki sesleri duyma azaltıyo bu bakımdan riskli ama çoğu kişi kaskın sesi geçirmemesini istediklerinden bahsetmiş
bu tehlikeli bir istek değil mi?

son olarak kasklar hakkında hiçbir bilgim bulunmadığını vurgulayayım, yazdıklarımda imkansız yada komik birşeyler görürseniz eleştirmek yerine öğretici olursanız cok makbule geçer bütçem 100-200 arası ve 3-5 sene kullanıcağım kullanışlı birşey almak istiyorum, yardımcı olanlaraşimdiden teşekkürler

1- Kaskın ölçüsü çok önemli çünkü tam anlamıyla ölçüler tam gelmelidir aksi taktirde sürekli aşağı doğru düşmeye başlar ve görüş alanı daralır (testedilmiştir)
2- Kaliteli kask konusuna gelirsek neyden yapıldığı ve nasıl yapıldığı zaten ismi duyulan markaların hemen hemen aynıdır. kullanış acısından hafif olması daha iyidir. Bütçe açısından Ls2 ve venom kasklar uygun ve kullanışlı. Eğer daha iyi bişey arıyosandan Benim açımdan en iyi marka Shoei dir '
Vizör konusuna gelirsekde aldığın markanın kendi vizörü en iyisidir hiç değiştme olayına girmemeni tavsiye ederim yağmurlu havada yağmur damlacıklarından rahatsızlık duyarsanda (kendi yaptığım birşey) vizörüne arap sabunu sür ) Yok ben güvenmem diyosan Motul Wash&Wax al hiç bi derdin tasan kalmaz
Eğer dandik bi kask kullanıyosan üşüme olayı ondan dolayıdır çünkü Kaskın arka kısmında kullanılan havayı dışarı veren havalandırma kanalları yerine öndeki kanalları daha büyük yapıyorlar böylelikle rahat hava alıyosun fakat bi tarafdanda donuyorsun güzel bi kaskda bunları yaşamassın

Ses konusuna gelirsekde bunu bilmiyorum bana göre tercih meselesi ben sessiz olduğunda daha iyi konsantre olabiliyorum yola bazen tıkaç bile takıyorum kulağıma yine bu senin bilceğin iş . Ve şunuda unutma eğer kaskın darbeye maruz kaldıysa o kaska güvenme asla.

Hadi hayırlı bayramlar

Alt 07 Kasım 2011, 20:46   #5 (permalink)

manyaxx34 Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgileriniz için çok teşekkürler Son olarak Önerebileciğiniz bi kapalı kask modelı varmı acaba ?
manyaxx34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Share on Facebook

Alt 07 Kasım 2011, 22:12   #6 (permalink)

Ahmets Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı:
SuperManiaC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Aynen bende katılıyorum bu topic takipcisiyim.

Alt 07 Kasım 2011, 22:44   #7 (permalink)

_CHaTaN_ Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

fiyat olarak uygun olan fakat kask testlerinden 5 yıldız alan lazer LZ6 fiyat açısında seni tatmin edeceğini düşünüyorum
sağlamlık açısından arai ve shoei gibi üst segment kaskların bile birçoğu 5 yıldız alamazken bu kask 5 yıldız alıyor.
kullanmadığım için rüzgar sesi ve havalandırmaları hakkında pek bilgi veremiyeceğim
eğer biraz daha üst fiyat arttırırsan shark agv gibi markalar varki bunlar havalandırma olarak iyi kasklar sağlamlık olarakda gayet iyiler.
birde kasklar hakkında bildiğim bi kaç bilgiyi vermek istiyorum yanlışım olursa arkadaşlar düzeltirler
uzun süreli kask demişsin ki kasklar çok uzun süreli kullanılmaz 3 sene ideal süredir zaman geçtikçe koruyuculuğu azalır
bel seviyesinden düşen kaskta asla kullanılmaz üzerinde oluşacak mikro çatlaklar kaza anında kaskın çabuk kırılmasına sebep olur.
kask belki hayatında 1 defa işe yarar bunu şansa bırakma ve bence düzgün kask al

eğer sağlamlık olarak kaskların test sonuçlarına da bakmak isterseniz uluslararası bağımsız kask sağlamlık testi yapan web sitesine göz atabilirsin. en azından sağlamlık hakındaki soru işaretleri kafandan silinir

SHARP Helmets - THE HELMET SAFETY SCHEME

birde kaskın sesi kaskı kafana takınca ses leri kesiyor gibi gelir ama yolda süratin arttıkça kaskın kalitesine göre rüzgar sesinin seviyesi e artar ve eğer racing süratli bir makina kullanacksan buna da dikkat etmen hatta kaskın aerodinamiğinin de iyi olması gerekiyo ki yüksek süratli kullanımlarda kask boynunuzu fazla yormasın

Konu _CHaTaN_ tarafından (07 Kasım 2011 Saat 22:52 ) değiştirilmiştir. Sebep: Flood
_CHaTaN_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Share on Facebook

Alt 07 Kasım 2011, 23:45   #8 (permalink)

SuperManiaC Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

Yorumlarınız için gerçekten çok teşekkür ederim XeaRoKei ve _CHaTaN_ yeterince gerekli bilgileri yansıtmışsınız ve bizim gibi alıcılara sadece alınacak olan kaskın hangisi olmalı gibi bir soru işareti kalır..

ve Burdan gören arkadaşlarıma soru.. Scorpion EXO-1000AIR kask'ı kullanan veya çevresinde kullanıp yorumunu duyan bizede yansıtabilirmi acaba. Ne derece iyi ne derece kötü.

Alt 08 Kasım 2011, 00:50   #9 (permalink)

XeaRoKei Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

Diğer motorum hasarlı olmasaydı alacağım kask Scorpion EXO-1000AIR kask idi. Fakat şuan kullandığım Cruiser tarzı bi motorda komik görüntü oluşturabilceği için vazgeçtim. Gerçekden harika bir tasarım.

Alt 08 Kasım 2011, 02:50   #10 (permalink)

alerim Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bütçene uygun tavsiye edeceğim Nitro var ve bir kaç örnek NITRO AIKIDO KAPALI KASK « TÜRKİYENİN EN İNDİRİMLİ ONLINE MOTOSİKLET ALIŞVERİŞİ
NITRO REACTOR KASK « TÜRKİYENİN EN İNDİRİMLİ ONLINE MOTOSİKLET ALIŞVERİŞİ
NITRO N-PSI POMPALI KAPALI KASK « TÜRKİYENİN EN İNDİRİMLİ ONLINE MOTOSİKLET ALIŞVERİŞİ

Alt 08 Kasım 2011, 13:23   #11 (permalink)

manyaxx34 Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

NITRO N-PSI POMPALI KAPALI KASK ı önerin için çok teşekkürler tam aradığım özelliklerde bir kask yardımlarınız için çok teşekkürler
manyaxx34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 10 Kasım 2011, 20:18   #12 (permalink)

estm Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

ilgilenen herkese cok teşekkürler, şimdi bisürü şey oturdu

kask kafama tam oturcak, sıfıra sıfır
havalandırma kasklar arası cok değişken, kaskların sharp puanları farklı vs.
tek bir sorum kaldı
kask alırken vizörü nasıl bir model tercih etmeliyim,
mesela pinlock diye bi şeyden söz ediliyo, yapışkanlı buğu önleyici şeritlerden söz ediliyo bide kasklarda anti-fog vizörü yazıyo bunlar nedir artı eksileri nelerdir? (sabun-deterjan vs ileride denerim şimdilik özellikler ) bide a model bi kask aldım diyelim a modeli için satılan siyah vizörler orjinal vizörlerle aynı özellikte oluyo mu yani anti-fog vs

Alt 10 Kasım 2011, 20:31   #13 (permalink)

_CHaTaN_ Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı:
estm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ilgilenen herkese cok teşekkürler, şimdi bisürü şey oturdu
kask kafama tam oturcak, sıfıra sıfır
havalandırma kasklar arası cok değişken, kaskların sharp puanları farklı vs.
tek bir sorum kaldı
kask alırken vizörü nasıl bir model tercih etmeliyim,
mesela pinlock diye bi şeyden söz ediliyo, yapışkanlı buğu önleyici şeritlerden söz ediliyo bide kasklarda anti-fog vizörü yazıyo bunlar nedir artı eksileri nelerdir? (sabun-deterjan vs ileride denerim şimdilik özellikler ) bide a model bi kask aldım diyelim a modeli için satılan siyah vizörler orjinal vizörlerle aynı özellikte oluyo mu yani anti-fog vs
vizörde pinlock anti fog yazıyosa buğu önlemesi war demektir ki bu vizmr için ekstradan sprey sıkmana yada bant kullanmana gerek yok. her vizörün özelliği de aynı değişdir alacağın vizör orjinalinden de kaliteli olabilir bu senin seçimine kalmış.

MOTOSİKLETİNİZ NEREDE? ANLIK OLARAK GÖRMEK İSTER MİSİNİZ?

_CHaTaN_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Paylaş

Etiketler
bilgi, bilgili, hakkinda, istemekteyim, kasklar, olanlardan

Seçenekler
Stil