Motor Delisi Motosiklet grubu, motosiklet etkinlikleri, gezileri, motor videoları, resimler, yarışlar, 2. ikinci el motosilet ilanları
Motomax

Kullanici Girisi

Hizli ara

Go Back   Motor Delisi Motosiklet grubu, motosiklet etkinlikleri, gezileri, motor videoları, resimler, yarışlar, 2. ikinci el motosilet ilanları > Motosiklet > Moto Servis

Moto Servis Mekanik ve teknik bilgiler Tamir Servis Yedek Parça yolda kalmamak için ?

Alt 07 Haziran 2004, 04:18   #1 (permalink)

Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

Status: Gast

Standart Diyelim ki debriyaj teli hareket halinde koptu...?

Yolda gidiyorsunuz motorla. 4. vitestesiniz, devir yükselmiş. 5 e atacaksınız. Debriyaja basıyorsunuz, pat diye tel kopuveriyor. Ne yaparız bu durumda ? Nasıl durur koca motor ?

Bugün debriyaj telinden tıkırtılar geldi de. 2-3 tane ince tel tutuyor. Pazar olduğu için yaptıramadım, yarın yaptırıcam. Korka korka döndüm eve. Kopsa falan ne yapacağımı bilemem girerim heralde biyerlere..

MOTOSİKLETİNİZ NEREDE? ANLIK OLARAK GÖRMEK İSTER MİSİNİZ?

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Share on Facebook

Sponsored Links
Motomax
Alt 08 Haziran 2004, 00:34   #2 (permalink)

makbas Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

Status: Süper Üye

Motorun durmasıyla debriyajın alakası yok. panik yapmana da gerek yok, öyle debriyaj teli koptu diye, her yerede dalınmaz.

Hareket halindeyken koparsa motor hala gideceğinden, güvenli şekilde sağına, aynaya bakarak kenara geçersin. ;-)
normal fren yaparak yavaşlarsın, devir düştükçe biraz silkelenirsin o kadar.
Motor durduğu anda vitesteyse stop eder. Yavaşladıkca motor-teker devrini tutturup vitesi düşürüp boşada alabilirsin.

Ancak yardım alacak bölgede değilsen motoru durdurma aynı vitesle, kopmamış gibi devam et.
Ben mecbur kalırsam debriyajsız motorda kullanabilirim,

Bu kadar..

Sen asıl motor kitlemeleri, arka teker blokeleri, fren tellerinin kopması gibi arızalardan korkup önlem alacak bilgiler edinsen daha iyi olur. :o

Alt 08 Haziran 2004, 00:46   #3 (permalink)

mehmetaktan Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

Status: Üye

hafif rampada motoru stop et.çalıştır vites boşta harket et vitesi 2 ye tak hafif gaz ver devrini bulunca gazı azalt ve 3 le servise kadar gidersin.debriyaj ve gaz teli kopuk ,gaz telini dizime baglayıp 200 km kadar gitmiştim.alışınca oluyor.
mehmetaktan isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Share on Facebook

Alt 08 Haziran 2004, 02:57   #4 (permalink)

FireBlade Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

Status: Süper Üye

hehe baya kisinin basina gelmis bu olaya be,
yillar önce benimde basima gelmisti, fakat benim debrijat teli, kopmadi, baglati yarinden cikmisti, sanirim 3. vitesdeydim, arkadaslarin dedigi gibi panik yapmayin, relax bi sekilde motoru gaz keserek yavaslatin, yada uygun bi yere kadar devam, hatta debrijasssiz vites yükseltebilirsiniz, tabi hangi devirde motorunuz buna izin veriyor gibi bilgileriniz olmasi lazim,
neyse gaz keserek yavaslarsiniz, motor durmaya basladigi an dikkat edin, cünkü motor istop edicek ve arka tekeri bloke edecektir, stop etme olayi nerdeyse yürür adim hizina gelince gerceklesir.
ve arkadaslar size basit bir tavsiyem var, bu kücük bi tel parcasi sizi yolda birakabilir, ama önlem almak kolay, cebinize bile sigabilecek bu tel parcasinin yedegini yaninizda alin, en azindan uzun yollarda, degistirmek cok zor degil, bir pense, tornovida bile yeterli gelir, :o

ben daha saglama aldim 1000rr da artik hidrolik , tel derdi yok hehe

Paylaş

Etiketler
debriyaj, diyelim, halinde, hareket, ki, koptu, teli

Seçenekler
Stil