Motor Delisi Motosiklet grubu, motosiklet etkinlikleri, gezileri, motor videoları, resimler, yarışlar, 2. ikinci el motosilet ilanları
Motomax

Kullanici Girisi

Hizli ara

Go Back   Motor Delisi Motosiklet grubu, motosiklet etkinlikleri, gezileri, motor videoları, resimler, yarışlar, 2. ikinci el motosilet ilanları > Motosiklet > Moto Servis

Moto Servis Mekanik ve teknik bilgiler Tamir Servis Yedek Parça yolda kalmamak için ?

Alt 10 Mart 2007, 18:09   #16 (permalink)

mdtolga Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

Status: Üye

mdtolga - MSN üzeri Mesaj gönder

Alıntı:
Sen amortisörü söktüğün zaman bir torna tezgahına bağlat,eğiklik varmı diye ölçtür.Yoksa değiştiriceğin keçe işe yaramaz tekrar sökmek zorunda kalırsın...
Alıntı:
Arkadaşım amtisörün üstündeki vidayı sök yağını boşalt ve tars cevir daha sonra üst kovanı içeri doğru bastır yay ortaya çıkacak daha sonra yayı tutarak alttaki alyan cıvatayı sökebilirsin. yanlız iki amatisörede aynı kalınlıkta ve miktarda yağ koyman gerek yoksa biri kalın veya fazla ise virajlarda dalmalar yaşarsın.
sizlere katılıyorum ++ abi elin yatkınsa ve tanıdık bir ustan varsa hallet ona kontrole götür 1o numara olur ALLAH ın izniyle

MOTOSİKLETİNİZ NEREDE? ANLIK OLARAK GÖRMEK İSTER MİSİNİZ?

mdtolga isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Share on Facebook

Sponsored Links
Motomax
Alt 18 Nisan 2008, 17:48   #17 (permalink)

burhana Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

Status: Yeni Üye

arkadaslar bnm honda cgl 125 var ben 2 yıl once kaza yaptım on sol amotısor yamulmus totnacıya duzelttırdım ama kotu taslı yola gırdıgım zaman dıreksıyonu tıtretıo ne yapmam gerekıo yardımcı olurmusunuz bır de amotısorlerının ıcersıne ne kadar ve ne tur yag koymam gerekıo sımdıden tesekkurler
burhana isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Share on Facebook

Alt 23 Nisan 2008, 02:23   #18 (permalink)

everlasting Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

Status: Üye

everlasting - MSN üzeri Mesaj gönder

Aşağıdaki yazı tamamen alıntıdır.emek vererek hazırladıkları bu bilgileri sizinle paylaşmak istedim. Erkal beye ve Ali beye teşekkür ederim.
Sevgili arkadaşlar;
Bucak'lı dostum beyazoğlu Ali ısrarlarıma dayanamayarak bana ön amortisör yağının nasıl değiştirileceğini uygulamalı olarak öğretti. Ben de bunu sizlerle paylaşmak istedim.

Öncelikle şunu söylemek isterim ki bu işlem klasik amortisör sistemine sahip tüm motorlarda 2 yılda bir yapılması gereken bir işlem ve inanın bu işlemden sonra motorun sürüs keyfinde, fren performansında ve yol tutuşunda farkedilir düzeyde düzelme oluyor.

Bu işe başlamadan önce motosikletin servis manuelinden ne tip yağ kullandığını ve ne miktarda gerektiğini araştırdık. Fork oil ismiyle bulabileceğiniz bu yağ bizim motorumuz için 10w inceliğinde ve 2x480 cc miktarında olması gerekiyordu.

ABS sensörünü sökmekle işe başladık..

ardından fren kaliperlerini söktük.

ön lastiği sökmek için bu vidaları gevşetmek gerekiyor.

lastiği sökmek için bir taraftan sabitleyip diğer taraftan uygun lokma ile gevşetmek gerekiyor.

sırada ön çamurluğun sökümü var..

ön çamurluk söküldükten sonra tüpleri sökmek için bağlantı bileziklerini gevşetmek gerekiyor.

iki bilezik te gevşetildikten sonra tüp dikkatlice yerinden çıkarılıyor.

tüpün alt kısmında alyen anahtar ile açılabilen bir tapa mevcut.

Ali bu tapayı açarken tüpün dönmemesi için ön tekerleğin orta milini kullanıyor.

Tapayı söktükten sonra her iki tüpü de başaşağı tutarak içindeki kirlenmiş ve viskozitesini yitirmiş yağı boşalttık. Bu esnada pistonu itip çekerek bu işlemi hızlandırdık. Bir süre başaşağı bırakarak içindeki yağın iyice süzülmesini bekledik. Sonrasında yeni yağı büyükçe bir enjektör (120 cc'lik) yardımıyla ölçerek tüplerin içerisine koyduk. İkisine de eşit miktarda yağ koymak için azami ihtimam gösterdik. Tapalarını sıkıca kapattıktan sonra toplama işlemine geçtik.

iki tüpün de eşit yükseklikte olması için hassas ölçümler yaptık.

Yaptığım test sürüşünde amortisör yağı değişiminin ne kadar önemli ve gerekli olduğunu bir kez daha anladım. Motorun sürüş keyfi inanılmaz artmıştı. Sanki yeni alınmış bir motor gibiydi. Bu işi gerçekleştiren yetenekli ve yetenekli olduğu kadar da bilgili sevgili dostum beyazoğlu Yiğit Ali'ye binlerce kez teşekkür ederim..

MOTOSİKLETİNİZ NEREDE? ANLIK OLARAK GÖRMEK İSTER MİSİNİZ?

everlasting isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Paylaş

Etiketler
amatisor, nasil, sokulur

Seçenekler
Stil