Motor Delisi Motosiklet grubu, motosiklet etkinlikleri, gezileri, motor videoları, resimler, yarışlar, 2. ikinci el motosilet ilanları
Motomax

Kullanici Girisi

Hizli ara

Go Back   Motor Delisi Motosiklet grubu, motosiklet etkinlikleri, gezileri, motor videoları, resimler, yarışlar, 2. ikinci el motosilet ilanları > Motosiklet > MotorDelisi-GENEL

MotorDelisi-GENEL Motosiklet üzerine genel yazışmalar bu bölümde.

Alt 30 Ocak 2008, 21:34   #1 (permalink)

korcansen Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

Status: Yeni Üye

Standart çalışmayan silindir(yardım lütfen)

arkaslar merhaba,daha önce yazdığım bir konu vardı ama çözümü heniz bulamadık,belki hatırlarsınız dört silindirli bir motorum var ancak silindirler bazen çalışmıyor bazen dediğim aslında genellikle diye değiştirilebilir,çalışmayan belirli bir silindir yok yani özellikle 1. yada 3. diyemem ,hangisinin çalışmayacağı hiç belli olmuyor bir bakıyorsunuz 2. ve 3. çalışmıyor daha sonra bir bakıyorsunuz 3. ve 4. çalışmıyor.ama işin ilginç tarafı çalışmayan silindirlerin bujilerini değiştirince herşey düzeliyor ama sonra diğerleri.......amaaan işte böyle..bir arkadaşım karbüratör fazla benzin gönderdiği için dedi yeni karb. taktım yine olmadı yardıma ihtiyacım var,bu arada motorum 80 model honda cb650 tam bir klasik ve gerçekten güçlü bir makine belki marka ve modeli bilmeniz yardımları kolaylaştırabilir,bazı arkadaşlar motoru sat kurtul diyor ama gerçekten bu motoru seviyorum ve sorunu çözmek istiyorum yardımlarınızı bekliyorum ilgilenen herkeze şimdiden teşekkürler...KORCAN

MOTOSİKLETİNİZ NEREDE? ANLIK OLARAK GÖRMEK İSTER MİSİNİZ?

korcansen isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Share on Facebook

Sponsored Links
Motomax
Alt 30 Ocak 2008, 21:42   #2 (permalink)

goldminermechanic Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

Status: Süper Üye

korcansen, kardeş ben hydraulic,pneumatic ve mechanicciyim ama aklıma şu geliyor enerji dağıtım ve sıralama sisteminde(distribütör mantığı gibi)problem olmasın,mesela bazen bazı silindirlere aşırı ve zamansız enerji ve ya yüksek kalorili gönderip bujilerini bozmasın,bir fikir,Allah kolaylık versin bende binmiştim 84 model bir cbx650 ye bir zamanlar,birbirlerine çok benziyorlar.

Alt 30 Ocak 2008, 22:06   #3 (permalink)

hayabusa2785 Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

hayabusa2785 - MSN üzeri Mesaj gönder

korcansen, sevgili kardeşim aynı şey benim başıma geldi sana neler olduğunu ve daha neler olacağını anlatayım, karbüratörlerinde sorun olması çok yüksek ihtimal, karbüratör değiştirmek sorunu çözmez uygun senkron ayarlarının yapılması gerekli, kesinlikle silindirlerine düzgün benzin gelmiyor, karbüratörlerinin senkron ayarı yapıldıysa deponun benzin çıkışını ve depodan gelen benzin hortumlarını kontrol et (veya ettir) benim motosikletim 2 silindirliydi, soğuk marş almıyordu çünkü karbüratörün biri kısmen tıkanmış ve senkron ayarı iyice bozulmuştu ancak ısınıp da motor devrini bulunca sorun çözülüyormuş gibi geliyordu bana ama motosiklet artık çalışmayınca servise çektik ve karbüratörleri temizletip doğru senkron ayarlarını yaptık, motor direk çalıştı fakat bu sefer başıma motosikletten gelen iğrenç vuruntu sesleri çıktı, motoru sökünce krank balansının supapların bozulmuş olduğunu gördük çünkü motor sürekli tek silindiri sağlam diğer silindiri yarım yamalak çalışmaktan kendi iç ayarlarını bozmuştu bu söylediklerim senin de başına gelmeden sorunun halletmelisin,benim motosiklet 10 gündür serviste ve en erken cumartesi çıkar diyorlar, bujileri değişince çalışmamasının sebebi yanlış gelen benzinin bujini çok kısa sürede öldürmesidir, düzgün ayarlı motosikletlerin bujilerini çıkarıp baktığında aşırı bir kurum göremezsin kararma olur ama kurum çok azdır, senin motosikletinde bujilerin hemen kurum bağlayıp çalışamaz hale geliyordur büyük ihtimal.

Alt 30 Ocak 2008, 22:25   #4 (permalink)

iso600f Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

`bobinler bozuk olabilir birinden bulabilirsen al dene istersen dengesiz ateşleme bujileri bozar
iso600f isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Share on Facebook

Alt 31 Ocak 2008, 19:06   #5 (permalink)

letthegoodtimesroll Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

Status: Yeni Üye

letthegoodtimesroll - MSN üzeri Mesaj gönder

Buji islemesi gibi bir sorun var bence.Gerçi yaşayan daha iyi bilir ama sonuşta dört zamanlı motor yani ateşleme sisteminin yetersizliği ve ya dengesizliği bujilerin islenmesine neden olur.Ve ateşleme olmaz.Sen çıkardığın bujileri yenileriyle yanyana koy ve bak bakalım çıkardığın buji kömür gibi mi?Eğer öyliyse sorun kesinlikle ateşlemede.Hadi kolay gele...

Alt 31 Ocak 2008, 21:38   #6 (permalink)

ironman666 Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

Status: MotorDelisi

ironman666 - MSN üzeri Mesaj gönder

Diğer arkadaşlarımın dediğine katılıyorum ama benimde benzer bir sorunum var. Makina ZZR1100 2000 model 53.000 kmde
son 2 aydır çok zor çalılıyor
Buji değiştirdik ama sadece aspirin redavisi oldu. İlk çalıştırmada çok zor çalışıyor.Sırf o yüzden kapalı garaja abone oldum.İlk çalışıp ısındıktan sonra problem yok.

Şimdi İzmire göndericem motoru ve yapılacak şeyleri sayıyorum
1-Karbüratör elden geçicek iyice bi temizlenecek
2-sübap ayarı yapılacak (2.ve3. silindirler egzost yaparken emme sübabı tam kapatamadığı için alev geri püskürtüyor)
3-Bujiler kontrol edilecek gerekirse değişecek.
4-Senkron ayarı yapılacak
5-e bu kadar ellemişken yağ, yağ filtresi, hava filtresi de değiştikten sonraaa

Yollaaaarr bizi bekleyin karaoğlan ve ben geliyoruuuzz

umarım açıklayıcı olmuştur.

En önemlisi bence subap ayarı yaptır derim

Alt 31 Ocak 2008, 22:03   #7 (permalink)

vulcan666 Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

ironman666, olum senin motora kanser girmiş

Alt 31 Ocak 2008, 22:15   #8 (permalink)

alperhas Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

Status: Tecrübeli Üye

bobin olabilir yakıt olabilir beyin olabilir
alperhas isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 31 Ocak 2008, 23:57   #9 (permalink)

ironman666 Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

Status: MotorDelisi

ironman666 - MSN üzeri Mesaj gönder

vulcan666, Kanser senin bi tarafına tööbe tööbe yaaa

En azından motorumun kaç kilometrede olduğunu dürüstçe ve de gururla söyleyebiliyorum. Satacak da olsam ileride yine aynı dürüstlüğü göstericem. Gerçek motorculuk budur.

Umarım anladın.

(eğer şu anda kafanda kask yoksa gelen taşlar beynini zedelemiş olması lazım)

MOTOSİKLETİNİZ NEREDE? ANLIK OLARAK GÖRMEK İSTER MİSİNİZ?

Paylaş

Etiketler
calismayan, lutfen, silindiryardim

Seçenekler
Stil