MXGP Türkiye
Harley-Davidson elektrikli motosiklet geliyor - Motor Delisi
Connect with us

Motor Delisi

Harley-Davidson elektrikli motosiklet geliyor

MOTO HABER

Harley-Davidson elektrikli motosiklet geliyor

2014 yılında prototip versiyonuyla elektrikli motosiklet alanına gireceğinin sinyallerini veren Harley-Davidson yakın dönem üretim planlamasına elektrikli motosiklet projesini de dahil etti.

Gürültülü sert imajıyla tarihe damgasını vuran Harley-Davidson’ın teknolojinin geldiği elektrikli motosiklet noktasında sessizliğe bürüneceği gerçeği de insanı güldürmüyor değil 🙂

Düşünsenize yakın gelecekte bandanalı, kaba sakallı, deri yelekli koca koca adamlar Harley-Davidson motosikletleriyle yanınızdan “zzzz” diye sessizce geçecekler. Düşündüğünde komik geliyor di mi ? 😉

Çevreci imajlarıyla da göz boyayan elektrikli araçlar otomobil ve motosiklet sektöründe artık gereklilik hali aldı. Bu araçların giderek yayılması bu işe en karşı duran dev markaların bile pes etmesini sağladı diyebiliriz.

İşte 100 yıllık koca çınar Harley-Davidson’da elektrikli motosiklet üretiminin kaçınılmaz olduğunu görmüş ve bundan 3 yıl önce LiveWire Project adıyla bir e-proje başlatmıştı. 74 beygir güç, 70 Nm tork, 152 km/s maksimum sürat ve 208 kilogram toplam ağırlık değerleriyle tanıtılan LiveWire’in ardından uzun bir süredir sessiz kalan Harley-Davidson cephesi bu suskunluğunu bozdu ve artık seri üretim bir elektrikli model için harekete geçtiğini doğruladı.

Seri üretim versiyonla ilgili bilgiler şimdilik sır gibi saklanırken Harley-Davidson’ın başkan vekili Bill Davidson gelecekle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Aynı zamanda Harley-Davidson’ın kurucusu William Davidson’ın torunu olan Bill Davison; “Aslında yakın zamanda LiveWire prototipimizin tanıtımını gerçekleştirmiştik ve bu proje halen tazeliğini koruyor. LiveWire üzerinden planlarımız devam ediyor lakin seri üretime hazır olarak ne zaman tanıtacağımızı şu anda bilmiyoruz. Şimdilik şunu söyleyebilirim ki süreç gayet iyi şekilde ilerliyor ve tanıtımını kesinlikle gerçekleştireceğiz.” diyerek motorun sahip olacağı menzil değeriyle ilgili soruları şimdilik yanıtsız bıraktı. Otonom motosiklet düşüncelerine de karşı olduklarının altını çizen Bill Davidson; “Bence motosiklet kullanmak doğanın tadını çıkartarak özgürlüğe ulaşmaktır.” diyerek bu teknolojiye en azından şimdilik kapıları kapattı.

 

 

Yorumlar

Daha Fazlası : MOTO HABER

Popüler Haberler

Motomax

Etiket Bulutu

Videolar

MXGP Türkiye
To Top