Connect with us

Motor Delisi

Hells Angels (Cehennem Melekleri) Operasyonu Belgeseli

Hells Angels (Cehennem Melekleri) Operasyonu Belgeseli

Dünyanın en tehlikeli motosiklet çetesi olarak kabul edilen Hells Angels (Cehennem Melekleri) Çetesi ile gizli ajanlar arasında geçen nefes kesici operasyonun belgeseli.

The Hells Angels çatısı 1948 yılında California, Fontana’da kurulur. 2. Dünya Savaşı sırasında başta Burma, Çin olmak üzere Doğu Asya’da görev yapan ABD Hava Kuvvetleri’ne bağlı “Uçan Kaplanlar” lakaplı gönüllülerden oluşan askerlerin bağlı bulunduğu 3. Filoya taktıkları bir lakap. Kuruluş aşaması belirsiz olsa da grubun Oakland ayağının kurucusu Ralph “Sonny” Barger de aynı yıllarda motor grubunu oluşturmuştu. Barger Hells Angels’ın kuruluş merkezi olarak San Francisco, Gardena, Fontana’yı kabul eder. Ama bazı kaynaklara göre Hells Angels 1953 yılında Rocky Graves tarafından gene aynı şehirde kuruldu.

İŞTE NEFESİNİZİ KESECEK O BELGESEL:

Kanatlı Kurukafa:
Hells Angels renklerini, amblemini, 85. Muharip Filosu’nun ve 552. Bombordıman Filosu’nun logolarından alır. Bir yılda ortalama 20 bin kilometre yol yapan, deri montlarına askeri madalyaları andıran yamalar takan grup üyeleri kırmızı ve beyaz renkleri ağırlıklı olarak kullanır. Milliyetçi, cumhuriyetçi, cinsiyetçi ve şiddet kullanmaktan çekinmeyen bir grup olduğunu söyleyebileceğimiz grubun kullandığı sembollere baktığımızda Nazi komando birliği Tötenkopf (Death head)’un ‘Kanatlı kurukafa’ ve diğer Nazi imgeleriyle ortak morifler bulunduğunu görebiliriz.

web-hells-angels

Montlarında yer alan “Support 81, Route 81” sloganındaki 81 ise H ve A harflerinin alfabedeki rakamsal yerlerini temsil eder. Aynı zamanda sıkça kulladıkları bir selamlama sloganı olan “Angels Forever; Forever Angels” deri montlarda yer bulur. Çömez olarak gruba katılan motor ehliyeti sahibi bir kişi, yaklaşık iki yıl sonra üyeliğe kabul edilip montuna tüm yamaları takma hakkına sahip olabilir.

Gruba yeni katılanlarla, üyeler ve yöneticiler arasındaki kıdem ve kademeyi derimontların üzerindeki yamalarla anlayabileceğimizi belirtip grup içinde çok sıkı tutulan bir yönetmelik olup ceza sistemininde katı uygulandığını not olarak düşelim. Bugün 30 ülkede örgütlü olan Hells Angels’ın ilk yurtdışı ayağı 1961 yılında Yeni Zelanda’da kurulmuş olup ilk üyelerinin savaş sonrası “sendrom” yaşayan askerler olduğu da göz önüne alındığında savaşta yaşadıkları şiddeti günlük hayatlarında uygulamaları da şaşırtıcı olmayacaktır.

4c48c98683cfe8ebf5960c3499e4f778

Üyelerinin çoğunun “redneck” güney ABD’li işssiz ortasınıfın oluşturduğu grubun 60’lı ve 70’li yıllarda haraç alma, gasp,tehdit, yaralama, tahammüden adam öldürme, uyuştucu satışı ve dağıtımından dolayı polis merkezlerini sıkça ziyaret ettiği de bilinen bir gerçek. 1975 yılında Amerikan hükümeti federal soruşturma açarak Hells Angels’ın illegal faaliyetlerini soruşturmuş, grubun toplanma yerleri basılıp başta liderleri Ralph ‘Sonny’ Barger’ın eşi Sharon olmak üzere birçok kişi tutuklanmıştı.
2010 yılında Europol’un yayımladığı raporda yasadışı motosiklet çetelerinin aralarında kurdukları yeni ittifaklarla “altyapı, bağlantı, kaynak ve deneyim” sahibi olduklarını ve böylece “Balkan Yolu”nu kullanarak Güney ve Doğu Avrupa’da uyuşturucu kaçakçılığı yapabilecek kapasiteye eriştikleri ifade ediliyor. Raporda, “ağır uyuşturucuların başka bölgelere taşınmasında Türkiye ‘nin kilit bir nokta ve önemli bir yükleme bölgesi” olduğuna dikkat çekilmişti. Rapora göre, Cehennem Melekleri Arnavutluk, Bulgaristan ve Makedonya’daki “yerel çetelerle” yakın ilişkiler kurdu, Türkiye’de ise tek başlarına gelişim gösterdiler. Ayrıca Alman Bandidos Motosiklet Kulübü’nün Türk kökenli birçok üyesi, son dönemde Cehennem Melekleri MC’nin Türkiye şubesine transfer olmuştu. ad6de1d26f516119cddbbde2c3cc557c
Ülkemizdeki motor kültürü ve motosiklet klüplerinin üye yapısı göz önüne alındığında bu iddianın oldukça saçma olduğu söylenebilir. Zira “kardeşlik” bağıyla birbirlerine bağlı bu motosiklet kulüplerinin ya da üyelerinin adli kayıtlarının olmaması,suça bulaşmamış olması sert görünüşlü bu motorsiklet ve özgürlük tutkunlarını zan altında bırakıp “melek avı” başlatmayı da gerektirmiyor.

Yeni bir ülkede şube açabilmek için Hells Angels üyelerinin fikrinin alınması ve dünya çapında yapılan oylama sonucunda, yüksek oranda evet oyu verilmesi gerekiyor. Filmlere ve kitaplara konu olan, şube açtığı 30 ülkedeki binlerce üyesiyle dünyanın en büyük motosiklet kulübü olan Hells Angels’ın Avrupa’da yaşayan ve çoğu Türk asıllı olan bazı Hells Angels üyelerinin girişimiyle Hells Angels ile alt kulübü Red Devils’in son adresi geçen yıl da İzmir olmuştu. Urla yolundaki kulüp evinde üç günlük çılgın partiyle açılışı kutlanan Hells Angels’ın, Türkiye’de kurulmasının önemli noktalarından biri ise, ırkçı olarak tanımlanan bir kulübün ilk kez Müslüman bir ülkeyi aralarına kabul etmesi.

Yorumlar

Yorum Bırakın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazlası : VİDEOLAR

Reklam
To Top