Connect with us

Motor Delisi

KAMAN Z1200 ATV/QUAD STANDARTLARI YÜKSELTİYOR

MOTO HABER

KAMAN Z1200 ATV/QUAD STANDARTLARI YÜKSELTİYOR

%100 TÜRK ÜRÜNÜ Kaman Z1200 ATV/Quad Seri Üretime Hazırlanıyor

Türkiye ve Avrupa çapında hatta dünyada ATV/Quad tasarlayan ilk Türk olan Zafer Kaman, seri üretime geçmeye hazırlanıyor. ATV’nin engellilere özel bir modeli için de çalışmalara başlanıyor. Projeye Silivri Engelli Motosiklet Grubu tam destek veriyor. Biz de M.D.S.K MOTORDELİSİ SPOR KULÜBÜ olarak Zafer Kaman’ın tasarladığı Kaman Z1200 Quad/ATV’yi 22-25 Şubat 2018 tarihleri arasında katıldığımız MotoBike İstanbul 2018 Fuarı’ndaki standımızda sergiledik. Ayrıca kendisiyle bir de röportaj gerçekleştirdik.

“Çift silindir boxer motor, 1200 cc, 115 beygir, 240 km sürat”

 

Motor Delisi: Zafer Kaman kimdir? Tanımayanlar için kısacık biyografi alabilir miyiz?

Zafer Kaman: Almanya’da işçi bir ailenin ortanca çocuğu olarak dünyaya geldim. Çocukluğumdan beri know howlar ve teknik işlerle uğraşan biriyim. Liseyi bitirdikten sonra meslek olarak elektrikçiliği seçsem de, ilgim araçlar üzerine devam ettim. Yıllar boyu hep değişik projelerle uğraştım.

Zafer Kaman

Motor Delisi: Kaman Z1200 projesi fikriniz nasıl ortaya çıktı?

Zafer Kaman: Piyasada var olan ATV’lerin ne kadar güçsüz olduğunu, lüks ve güçlü ATV’lerin ne kadar pahalı olduğunu görmek beni bu fikre itti. Geliştirdiğim ürünün dört dörtlük ve aynı zamanda uygun fiyatlı da olması için çalışmalarımı gerçekleştirdim.

“Hem asfaltta hem de dağlık alanda kullanılabilen bir ATV”

Motor Delisi: Kaman Z1200 Quad/ATV’yi diğerlerinden ayıran özellikleri nelerdir?

Zafer Kaman: Öncelikle Kaman Z1200 tamamen Türk ürünü. Şasisi üniversite denetimlerinden geçmiş ve karne almış, ayrıca 1200 cc, 115 beygir gücünde olan, 160 km süratte yoldan şaşmayan, virajlarda asfalta yapışan bir ATV. 6 ileri 1 geri vitesli ve arka diferansiyeli bir efsanedir. Tamamen profesyonel yapılmış, hem asfaltta hem de dağlık alanda kullanılabilen bir ATV’dir.

 

Motor Delisi: Teknik özellikleri nelerdir?

Zafer Kaman:

  • Çift silindir boxer motor, 1200 cc, 115 beygir, maksimum 240 km sürat
  • Kendine ait tasarımla özel şasi
  • Arka diferansiyel/geri vites
  • Çift piston fren silindiri

%100 TÜRK ÜRÜNÜ KAMAN Z1200 ATV/QUAD SERİ ÜRETİME HAZIRLANIYOR

Motor Delisi: Kaman Z1200’ü ne kadar süre yollarda test ettiniz?

Zafer Kaman: Kaman Z1200 şasi testinden geçti. Yol üstü testleri halen sürüyor. Yarış pistinde de bazı denetimler yapılacak.

 

Motor Delisi: Projenin üretimi ve piyasaya sunulması ne aşamada?

Zafer Kaman: Projenin şu an üretime girmesi için bazı ufak tefek işlemler yapılacak. Seri üretime ise 6-12 ay içerisinde geçmek için çalışmalarımız sürüyor.

Motor Delisi: Başka projeleriniz olduğunu da biliyoruz, nedir bunlar?

Zafer Kaman: Bu projeden hariç elektrikli, engelliler için ve orman yangın aracı çalışmaları yapıyoruz. Ayrıca planda bir de jetski var, ama onu 3 sene sonra düşünmekteyim. Tabii ki bunlardan hariç bir projem daha var, ama şu an gizli tutmaktayım.

 

Kaman Z1200 Quad/ATV Hakkında

Kaman Z1200 birinci kalite BMW GS 1200 CC motoru ve Elite XM200 diferansiyel ile 115 beygir gücünde, 6 ileri 1 geri vites olarak sürati 200 km/h’yı aşkın bir derecededir. Normal şartlarda 140-160 km/h sürat ile asfaltta kullanım imkanı bulunmaktadır. 7 sene süren geliştirme çalışmaları sonucu Türk malı olarak Almanya’da tasarlanan Kaman Z1200 Quad/ATV, seri üretim için üniversite kontrolünden geçmiş ve yetkili kurumlarca onay almıştır. Resmi belgeleri ve patentleri hem Türkiye’den hem de Avrupa’dan alınmıştır.

Yorumlar

Continue Reading
Advertisement Indian & Victory
Hoşunuza Gidebilir...

Daha Fazlası : MOTO HABER

Popüler Haberler

Motomax

Etiket Bulutu

Videolar

Reklam
To Top