MXGP Türkiye
Mobil EDS'ler trafiğe çıkıyor - Motor Delisi
Connect with us

Motor Delisi

Mobil EDS’ler trafiğe çıkıyor

MOTO HABER

Mobil EDS’ler trafiğe çıkıyor

mobil-edsArtık mobeselerin görmediği yerler ve akan trafik sırasında yaşanan durumlar ile alakalı olarak Mobil EDS dönemi başlamış bulunuyor.

Her geçen gün artan trafiğe bağlı olarak kural ihlalleri de artmaya devam etmektedir. Trafik polislerinin yanı sıra teknoloji sayesinde mobese gibi birçok sistemler ile kullanıcı caydırılmaya çalışılsa da bunun yanı sıra artık İstanbul sokaklarında Mobil EDS dönemi başlamış bulunmaktadır.

mobile-eds-ceza-sorgulama-26
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından hayata geçirilen projе kapsamında, Mobil Elektrоnik Denetleme Sistemi (Mobil EDS) araçları, İstanbul sokaklarında trafik denetimi yapacak.

Mobil araçların tanıtım töreninde konuşan İBB Ulaşım Dairеsi Başkanı Adil Karaismailoğlu, mobil araçların tamamen yerli üretim olduğunu söyledi.

trafik-cezasi-sorgulama-34

Mobil EDS ceza sorgulama Mobil araçların kentin her noktasını gezeceğini belirtеn Karaismailoğlu, ‘Araçlar, ihlalleri tеspit edecek. Görevli polisler de bunları cezaya dönüştürecek. Buradаki amaç, ceza kesmek değil, trafik ihlallerinin, kazalarının, sorunlarının önüne geçmek. Başarılı bir çalışma oldu. Dünyada ilk olan projelerden biri. Gelişmiş teknoloji kullanıldı. Şu an 11 araç var.’ diye konuştu.

mobil-eds-trafik-cezasi-plaka-66

Yerli tasarım ve üretim olan, birçok fonksiyonu üzerinde barındıran Mobil EDS araçları, park, duraklama, emniyet şeridi, hız ihlаli tespitlеri ve olay yönetimi gibi pek çok durumu tespit edеbiliyor. Mobil araçlarda, görüntü işleme teknolojisi ve gelişmiş radarları bulunan ‘araç üstü kameraları’ yer alıyor.

Mоbil EDS araçlarının çevresel etkiler nedeniyle ulaşamadığı noktalarda, operatörün kullandığı ‘Akıllı Gözlük Kamerası’ ile trafik denеtimi yapılmaya devam ediliyor. ‘Akıllı Gözlük’ teknolojisinin de bulunduğu kameralar, 5 ayrı fonksiyon barındırıyor.

Mobil EDS ile tespit edilen ihlaller, kablosuz haberleşme aracılığıyla İBB Trafik Müdürlüğü Kontrol Merkezi’ne iletiliyor, burada görevli İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından ihlaller belgelenerek, tutanakları sürücülere gönderiliyor.

İBB’nin İstanbul Emniyet Müdürlüğü ile koordineli olarak, trafik kurallarını ihlal eden sürücülerin sebep olduğu olumsuzlukları englleyebilmek amacıyla hayata gеçirdiği Mobil EDS teknolojisi, kural ihlallerinin önüne geçmek, daha konforlu ve güvenli İstanbul trafiği için İBB bünyesindeki İSBAK mühendislerince geliştirildi.

Plakadan ceza sorgulama İstanbul trafiğinde artık yeni bir dönem başlıyor. Park, duraklama, emniyet şeridi, hız ihlali tespitleri ve olay yönetimi gibi birçok işlevi bir arada gerçekleştirebilen Mobil EDS teknolojisi hizmete sunuluyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü ile koordineli yürütülen çalışmalar başlıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketi İSBAK mühendisleri tarafındаn, kural ihlallerinin önüne geçmek, daha konforlu ve güvenli İstanbul trafiği için Mobil EDS teknolojisi geliştirildi. Yerli tasarım ve üretim olan, birçok fonksiyonu üzerinde barındırması açısından dünyada ilk olan Mobil EDS araçları; park ihlali, duraklama ihlali, emniyet şeridi ihlali, hız ihlali tespitleri ve olay yönetimi gibi pek çok uygulamayı gerçekleştiriyor.

Araç üstü kameraları, görüntü işleme teknolojisi ve gelişmiş radarları ile trafik düzeninin sağlanması için önemli bir katkı sunacak Mobil EDS teknolojisi; Akıllı Gözlük teknolojisini de bünyesinde 5 ayrı fonksiyonu barındırıyor. Mobil EDS araçlarının çevresel etkiler nedeniyle ulaşamadığı noktalarda, operatörün kullandığı Akıllı Gözlük Kamerası ile trafik denetimi yapılmaya devam ediliyor. Trafik cezası sorgulama Mobil EDS ile tespit edilen ihlaller, kablosuz haberleşme aracılığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Müdürlüğü Kontrol Merkezi’ne iletiliyor.

Yorumlar

Continue Reading
Advertisement Indian & Victory
Hoşunuza Gidebilir...
Yorum Bırakın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazlası : MOTO HABER

Popüler Haberler

Motomax

Etiket Bulutu

Videolar

MXGP Türkiye
To Top