Connect with us

Motor Delisi

Moto2’de hayatını kaybeden Luis Salom’un kazası hakkında detaylı rapor

MOTO HABER

Moto2’de hayatını kaybeden Luis Salom’un kazası hakkında detaylı rapor

luis-salomMotoGP Tıbbi Direktörü Dr. Angel Charte, Moto2 sürücüsü Luis Salom’un kazası hakkında detaylı bir açıklama yaptı.

Salom, Circuit de Barcelona-Catalunya’da ikinci antrenmanlarda yaptığı kazada aldığı yaralarının ardından hayatını kaybetti.

Pistin 12. virajında kaza yapan 24 yaşındaki Salom’un, tıbbi ekip kaza yerine geldiği anda kalbi durmuştu.

Dr. Charte, ne yazık ki başarılı sonuçlanamayan yeniden canlandırma sürecini aşağıda anlatıyor:

Circuit de Barcelona-Catalunya’da ikinci antrenmanlarda Luis Salom’un 12. virajda yaptığı kazanın ardından, MotoGP Dünya Şampiyonası tıbbi ekibi, kaza yerine ulaşmıştır.

Ekip kaza yerine ulaştığında sürücünün kalbinin durduğunu (kardiyak arrest) tespit etmiştir. Durumun ciddiyeti göz önüne alındığında, MotoGP Dünya Şampiyonası tıbbi ekibi, pist kenarında Salom’a orotrakeal entübasyon yapmıştır ve kardiyopulmoner resusitasyona (CPR) [Kalp masajı ve solunum desteği] başlamıştır.

Ardından boyunluğu takılmış ve iki adet damar yolu açılıp, göğüs kompresyonu yapılmıştır.

Kaza yerine ulaşınca Salom’un asistolik olduğunu (kardiyak arrest içinde) kısa süre içerisinde fark eden tıbbi ekip, sürücüyü kardiyopulmoner ve hemodinamik [kan dinamiği ve dengesi] açıdan dengelemek için gerekli olan ilaçları vermiştir.

Pist kenarında CPR 18 dakika devam etmiş, ancak Salom’un hayati riski devam ettiği için kara yolu ambulansı ile hastaneye götürme kararı alınmıştır.

40 dakikalık ambulans yolculuğu boyunca tedavi devam etse de, oksijen satürasyonu [dokulardaki oksijen miktarı] düşmeye başlamıştır.

Tıbbi ekip, çift taraflı iğne torakostomisi [akciğer zarları arasında bulunan sıvıyı ve havayı boşaltmak için kullanılan yöntem] yapmış, hava ve kan aspirasyonu sağlamıştır. Tıbbi ekip ambulans yolculuğu sırasında Hospital General de Catalunya ile iletişime geçmiş, yoğun bakım ünitesindeki ekibe Salom’un durumu hakkında bilgi vermiştir.

Salom, Hospital General de Catalunya’ya saat 16.10’da varmış ve hemen acil servise alınmıştır. Burada hazır bulunan tıbbi ekip, CPR uygulamasına devam etmiştir.

Salom, Hospital General de Catalunya’da araştırma amaçlı laparatomi [karın bölgesinde yapılan açık ameliyat] yapılması için ameliyathaneye alınmıştır.

Hasta 16.55’de hayatını kaybetmiştir. Pistteki tıbbi müdahale ve Hospital General de Catalunya’ya olan nakil süreci, mümkün olan en yüksek standartta yapılmıştır.

Dr. Angel Charte
MotoGP Tıbbi Direktörü

motogp-catalan-gp-2016-luis-salom-sag-racing-team-flowers

Yorumlar

Continue Reading
Advertisement Indian & Victory
Hoşunuza Gidebilir...
Yorum Bırakın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazlası : MOTO HABER

Reklam
To Top