Connect with us

Motor Delisi

Nasuh Mahruki’den Festina lente, “Ağır ağır acele et”

MOTO HABER

Nasuh Mahruki’den Festina lente, “Ağır ağır acele et”

Nasuh Mahruki’nin Festina lente, “Ağır ağır acele et” adını verdiği karma fotoğraf sergisi, 16 Ocak – 16 Şubat tarihleri arasında Backbar’da sanatseverleri bekliyor.

Sergiye ismine veren Erasmus’un bu sözü , hepimizin yakından tanıdığı dağcı, yazar, konuşmacı, Akut onursal başkanı ve bu sergide de fotoğraf sanatçısı kimliğini göreceğiniz Nasuh Mahruki’nin hayat felsefesi. Festina lente, yani ağır ağır acele et.

Nasuh Mahruki’nin Festina lente, “Ağır ağır acele et”

 

Sergi, Nasuh Mahruki’nin 25 yıllık bir zaman aralığında yaptığı keşif ve dağcılık amaçlı seyahatlerinde çektiği fotoğraflardan seçilmiş bir kurgu. Bu seyahatler kapsamında motosiklet ile kilometrelerce yol kat eden,  bir çok kültürden insanlarla tanışıp, dünyanın en yüksek dağlarına tırmanan Nasuh Mahruki’nin yolculuklarını tek bir kesitle anlatmak mümkün değil. Bu sergi 3 ana başlık altında kurgulanmış.

Motosiklet yolculuklarından unutulmayan kareler, Tibet, Nepal ve Hindistan‘a yaptığı keşiflerde karşılaştığı, yaşamlarından izleri ve duygularını yüzlerinden okuyabileceğiniz rengarenk insan portreleri, ve dünyanın en yüksek zirvelerinden manzaralar.

Nasuh Mahruki’nin Festina lente, “Ağır ağır acele et”

Motorsikletle yaptığı seyahatlerden ; İran-Pakistan sınırında Shurgazi çölünde gün doğumu, Spiti vadisinin bozuk ve yorgun yolları, ufukta Everest’e uzanan yolun üstünde olmanın verdiği his, izleyiciye sunulan ufak bir duygu kesiti.

Bu fotoğrafların hepsinin ortak yanı kurgu olmamaları. Onlarda anda yakalanmış doğallık var, duygu yüklüler, gerçekler.  Sergiyi kurgularken, bu doğallıkla ve Mahruki’nin gözüyle o insanların arasında dolaşmanızı, o renklere dokunmanızı, yolun zorluklarını, zirvenin mutluluğunu hissetmenizi istedik.

“Mutluluk zirveye ulaşma yolculuğunda saklı.” diyor Mahruki. Ve mutluluğu bulmak için herkes kendi hayallerinin peşinde kendi zirvesine tırmanmalı. O yüzden sen de ; ağır ağır acele et…

Yorumlar

Daha Fazlası : MOTO HABER

Popüler Haberler

Motomax

Etiket Bulutu

Videolar

Reklam
To Top