MXGP Türkiye
Şampiyonlar Dakar'da Gururumuz Oldu - Motor Delisi
Connect with us

Motor Delisi

Şampiyonlar Dakar’da Gururumuz Oldu

YARIŞLAR

Şampiyonlar Dakar’da Gururumuz Oldu

 

dakar-final

Dakar Rallisi’nde, Türkiye Motosiklet Federasyonu desteğiyle ülkemizi temsil eden şampiyon sporcularımız Şakir Şenkalaycı ve Serkan Özdemir’den oluşan TMF Dakar Takımı, Türk Bayrağını finişe ulaştırdı.

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te Mayıs Meydanı’ndan (Plaza Del Mayo) 3 Ocak Cumartesi günü magazin startıyla başlayan dünyanın en zor rallisi Dakar, Şili ve Bolivya etaplarından sonra Buenos Aires Teknopolis’te 9.295 km geçilerek bitti. Ülkemizde bir çok şampiyonluğa imza atan Şakir Şenkalaycı ve Serkan Özdemir öncelikli hedeflerini başararak TMF Dakar Takımı olarak motor sporlarının en önemli ve zorlu yarışını tamamladılar. Koray Özkaplan ve Selçuk Bektaş’ın yarıda bıraktığı rallide Şakir Şenkalaycı 50. ve Serkan Özdemir’de 72. sırada finişi gördü.

Motosiklet sınıfında İspanyol pilot Marc Coma bu zorlu rallide 5. kez şampiyonluğunu ilan etti. Dakar’ın finişi için yüzbinlerce kişi Buenos Aires’te toplandı. Podyuma Türk bayrakları ve 55 numaralı çıkartmalarla gelen sporcularımız rahmetli Kemal Merkit’i unutmadılar.

 

14 GÜN BOYUNCA BÜYÜK MÜCADELE
İnsan ve makinenin birlikte doğa ile mücadelesinin sınandığı insanlık macerası Dakar Rallisi, Arjantin, Şili ve Bolivya topraklarında oldukça teknik beceri gerektiren çöl şartlarında farklı kum tipleri, kum tepeleri, sert zemin ve yüksek irtifadan oluşan zorlu bir parkurda 14 gün sürdü. 190 ülke gözlerini Arjantin’e çevirirken 4 milyondan fazla insan da ralliyi yerinde takip etti. Ekipleri en çok dünyanın en kurak çölü olarak bilinen Atakama Çölü etapları, And dağlarının etekleri başta olmak üzere 5 bin metre yükseklikteki Bolivya’nın dağları ile tuzlu göl etapları zorladı.

 

Yorumlar

Yorum Bırakın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazlası : YARIŞLAR

Popüler Haberler

Motomax

Etiket Bulutu

Videolar

MXGP Türkiye
To Top