Connect with us

Motor Delisi

Suzuki 2016 Modellerini Duyurdu

YENİ MODELLER

Suzuki 2016 Modellerini Duyurdu

2016-suzuki2016 model yılına en hızlı giren Japon markası Suzuki oldu. Amerika’da yapılan lansmana, Suzuki Bandit 1250S ABS ve retro model TU250X Single’ın dönüşü ve GSX-S1000 ailesi damgasını vurdu.

Suzuki’nin efsanevi GSX-R mirasına sahip çıkan toplam üç model tanıtıldı. Bu üç modelden ikisi olan GSX-S1000 ve GSX-S1000 ABS Naked tarzını sevenlere, GSX-S1000F ABS ise tam karanaj olup racing severlere hitap ediyor.  Bu üç motosiklette de alt devirlerden orta devirlere kadar güç patlaması hissettirecek 999cc in-line dört silindirli motor, cadde ve şehir kullanımı için özelleştirilmiş sistem, Suzuki Gelişmiş Çekiş Kontrol Sistemi, monoblok Brembo frenler , 6 vitesli şanzıman ve sokak sürme konfor için tasarlanmış bir şasi bulunmaktadır.

Üç model incelendiğinde akılcı tasarımları ve kullanıcı dostu olmaları ile fark yaratacakları kesin. Örneğin 3 farklı moddan oluşan çekiş kontrol sistemini farklı modlara geçirmek için basit bir düğme yerine kontak anahtarının kullanımı zorunlu kılınmış. Böylece kullanıcı ne yaptığını bilerek hareket etmiş olacak. Dahası 3 moddan birini seçebiliyor ve eğer motosikletin hakimiyetinin tamamen sizde olmasını istiyorsanız sistemi tamamen de kapatabiliyorsunuz. Kulağa hoş geliyor

GSX-S1000_GRY_L6_P

Kullanılan Renthal Fatbar gidon ve ayarlanabilir aydınlatma seviyesine sahip bir LCD özellikli gösterge paneli sanki tüm bilgiler size hitap ediyormuş gibi hissettiriyor. Bu da dashboard’ın ne kadar kullanıcı dostu olduğunun bir göstergesi. Ayrıca naked olan GSX-S1000 modelinde soğutma performansını arttırmak için açısal radyatör kullanılmış. Far kısmı ise Suzuki klasiği olan büyük tek fardan oluşuyor.

Bu üç motosiklet de kendi kategorilerinde ciddi bir yere sahip olmayı hedefliyor gibi görünüyor. Ne yalan söyleyeyim ben de Japonlar arasında teknoloji olarak en geriden Suzuki’nin geldiğini düşünüyordum. Ancak bu son hamle markanın yeniliklere açık olduğunu gösteriyor. GSX serilerinin farklı tarzlarından birisi belki de sizin için en uygunu olabilir.

Suzuki Bandit 1250S ABS’in Geri Dönüşü

Bandit_1250SA_RED_L6_P

Suzuki’nin uzun yolculukların müdavimi olarak tanımladığı Bandit, rüzgar kıran kafa karanajlı yarım kaportası, yakıt enjeksiyonlu ve hem sıvı hem de yağ soğutmalı 1255cc üstten çift egzantrikli motoru ile geri döndü. 6 ileri şanzımanı ise tamamen yol şartlarına göre ayarlanan Bandit, her ne kadar rakiplerine göre tork olarak düşük kalsa da şanzımanı sayesinde uzun otoban yollarında avantajlı olacak gibi görünüyor.

Suzuki Bandit 1250S ABS, kafa karanajlı yarım kaportası ile naked ların rüzgar sorununu ortadan kaldırıyor. Racing tarzını sevmeyen fakat naked lardaki rüzgar sorunundan müzdarip olanlar için Bandit’in özellikle geri döndüğünü düşünüyorum. Çünkü bu motorda oturuş pozisyonu olarak naked konforunda, rüzgar ve aero dinamik bakımından ise racing mükemmelliğinde yol kat ediyorsunuz.

Klasik Severler İçin  2016 Suzuki TU250X

Daha önceki yazılarımda Suzuki’nin Haojue adında bir Çin’li üretici ile çalıştığını ve Inazuma v.b. 300cc ve altı tüm modellerinin hem motor hem de şasi üretimlerini (yani motorların tamamının üretimini) bu firmanın yaptığından bahsetmiştik. Hatta firmanın Türkiye distribütörü olan firmanın çeşitli kademelerden müdürleri ile fuarda tanışmış ve marka üzerine sohbet etmiştik.

TU250X_ORG-BLK_L6_P

Her ne kadar Haojue Global sitesinin Suzuki başlığı altında bu modeli göremesek de Suzuki TU250X ‘e ilk baktığımda bu tatlı retro tasarımın arkasında ekonomik fiyatlı ve güçlü bir Suzuki’yi pazara sunma gereksiniminin yattığını da tahmin edebiliyorum. Bu konuda Suzuki’nin yine Haojue’den destek aldığını anlamak için motor bloğuna bakmak yeterli oluyor.

Krom kaplı  klasik stil ön gösterileri, arka tekerlekler, far durum, hız göstergesi, kuyruk lambası, ön süspansiyon dış boru onu tam bir retro yapıyor. TU250X 249cc, hava soğutmalı,dört zamanlı, tek silindirli, Suzuki yakıt enjeksiyon sistemini kullanan SOHC (üstten tek ekzantrikli) bir motora sahip. Burada üstünde durulması gereken nokta, Suzuki’nin yüksek performanslı motosikletler üzerinde kullandığı, Suzuki Dual Throttle Valve yakıt enjeksiyon sistemini aynen bu motosiklette de kullanmış olmasıdır. Bu da 250cc lik motordan maksimum optimum ekonomi – performans dengesi alacağımız anlamına geliyor. Yani Türkçe’si basarsak yakacak ama kaçacak, basmazsak ekonomik olacak türden bir motosiklet. TU250X beş-ileri manuel şanzıman ile ilerliyor ve 8-litrelik bir yakıt tankına sahip, artı 30.3 inç düşük sele yüksekliği bulunuyor ki bu da belki motosiklete yeni başlayan ve klasik tarzdan hoşlananlar için bir avantaj olabilir.

Ülkemize hangi modellerin ne zaman geleceği ve fiyatı ise henüz net değil. Bu durumu sanırım yine kervan ilerlerken yani Kasım aylarında veya hiç olmadı Şubat – Mart ayları gibi yapılan Moto Bike Expo’da göreceğiz.

Ayrıca şunu da belirtelim Amerika’da yapılan lansman 2016’nın ilk model lansmanı olarak geçiyor. Yani belki de yeni ve farklı modeller yaz sonunda tekrar duyurulabilir.

Kaynak: mehmetorhan.net

Yorumlar

Yorum Bırakın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazlası : YENİ MODELLER

Reklam
To Top