MXGP Türkiye
Ucuz kasklar can alıyor ! - Motor Delisi
Connect with us

Motor Delisi

Ucuz kasklar can alıyor !

GİYİM-AKSESUAR

Ucuz kasklar can alıyor !

kask-dikkat

Muğla’nın Fethiye ilçesinde dün yaşanan motosiklet kazasında kamyonun altında kaskı parçalanarak hayatını kaybeden Cemal Cenk Uygun’un ölümü sonrası kaskların ne kadar sağlam olduğu akıllara geldi.

Muğla’nın Fethiye ilçesinde dün yaşanan motosiklet kazasında kamyonun altında kaskı parçalanarak hayatını kaybeden Cemal Cenk Uygun’un ölümü sonrası kaskların ne kadar sağlam olduğu akıllara geldi.
Birçok motosiklet sürücüsü kullandığı kasklarla ilgili şüpheye düşerken, uzmanlar ucuz kask takılmaması hususunda uyardı.
Balıkesir’de 35 yıldır motosiklet sektöründe hizmet veren Mustafa Günay, vatandaşların genellikle trafikten ceza yememek için ucuz kasklara rağbet ettiğini söyledi. Motosiklet sürücülerinin maddiyattan daha çok kendi hayatlarını düşünmeleri gerektiğini söyleyen Mustafa Günay, 20 TL’den bir kaç bin TL’ye kadar bir çok kaskın piyasada satıldığını ifade etti. Fiyatları yüksek olan kaskların darbelere karşı dayanıklı olduğunu dile getiren Mustafa Günay, “Ne yazık ki motosiklet sürücüleri ucuz kaskları tercih ediyor. Bunları tercih etmelerinin sebebi de ‘kafamda kask var mı, var. Trafikten ceza yemem’ oluyor. Ama artık yavaş yavaş halkımız bilinçleniyor. Motosiklet sürücüleri kask alırken daha üst segmentlere ilgi göstermeye başladı. Kasklarda artık bir üst gruplar daha fazla satılıyor. Ama halkımızın bu konuda daha fazla bilinçlenmesi gerekiyor” dedi.
Trafik kazalarında özellikle kafanın korunmasında kaskın büyük etken olduğunu söyleyen Mustafa Günay, “Kasklar açık kask, kapalı kask diye ikiye ayrılıyor. Darbelere göre bu iki modelin de daha dayanıklı olanları var. Tabii ki fiyat açısından düşündüğünüz zaman fiyatı yüksek olan kask her zaman dayanıklı kasktır. Bisiklet sürücüsü de olsa, elektrikli bisiklet sürücüsü de olsa, üst segment yarış motorlarını kullanan sürücü de olsa iyi bir kask alması lazım. Sonuçta düştüğü yer belli” şeklinde konuştu.
Özellikle trafik kazalarında araç altında kalan ya da kaskı parçalanan sürücülerle ilgili bilgi veren Günay, “Bazı kasklar basınca dayanıklı olarak yapılmıştır. 10 kilometre sürat ile düşen bir sürücüyle 100 kilometre süratle düşen bir sürücünün aldığı darbe farklı olacaktır. Kaliteli kasklar sayesinde böyle darbelere maruz kalmazsınız. Kaskınız basıncı emer ve etkileri asgariye indirir” diye tavsiyede bulundu.
KASK ALIRKEN 5 YILDIZA DİKKAT EDİN
Kaliteli kaskların bir dizi testten geçtiğini ve bu testten geçen kaskların da 5 yıldız ibaresi ile onaylandığını söyleyen Mustafa Günay, “Kaliteli kasklar dünyada çarpışma testine tabi tutulur. Bu kaskların da üstünde çarpışma testlerinin yıldız üzerinden kaliteleri gösterilir. Bu çarpışma testlerinde en yüksek derece beş yıldızdır. Bunların dört yıldız olanı da vardır. Ucuz yani adi dediğimiz kasklar herhangi bir test işleminden geçmiyor. Şimdi Türkiye’de yeni yeni çıkmaya başlayan bir uygulama var. Kasklarda artık CE belgesi aranmaya başlandı. CE belgesi olan kasklarda da kaliteyi görebiliriz. Motosiklet kullanıcıları kask alırken muhakkak beş yıldızı arasın. Motosikletteki kaliteli kasklar gibi bisiklet kullanıcı için de kasklar derecelendirilmiştir. Hızınız hafif bile olsa bir düşme ya da darbe anında sadece kaliteli kasklarla hayatınızı tehlikeye atmazsınız” dedi.
Motosiklet sürücülerinin kask dışında özel sürücü kıyafetlerine de dikkat etmesi gerektiğinin altını çizen Günay, “Motosiklet sürücüleri için üretilmiş özel kıyafetler de var. Giyim üzerine olan elbiselerde de farklı farklı koruma özellikleri bulunuyor. Motordan düşmelerde eklem yerlerini, kırılmaları, zarar verebilecek yerleri korur. Kasklar nasıl başımızı koruyorsa elbiseler de vücudumuzu koruyor. Motosiklet ceketleri üstten başlayıp omuz dirsek ve sırt bölgelerine kadar, pantolonları da bel ve diz bölümünü kadar korur” diye konuştu.
Günay konuşmalarının sonunda sürücüleri de uyararak trafikte dikkat etmelerini ve motosiklet kullanırken özel kıyafetlerine daha önem vermeleri gerektiğini söyledi.
10 yıldır motosiklet kullanıcı olan Tolga Turan isimli bir vatandaş ise, can güvenliğinden dolayı kask kullandığını belirterek, “Beyin bütün her şeyimizi kurtarabilen bir mekanizma. Beyin için kask, kalbim için de korumalı mont giyiyorum” dedi.
İHA

Yorumlar

Yorum Bırakın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazlası : GİYİM-AKSESUAR

Popüler Haberler

Motomax

Etiket Bulutu

Videolar

MXGP Türkiye
To Top