MXGP Türkiye
Ulaşımın Geleceği Yeni Nesil Otonom Motosikletler mi? - Motor Delisi
Connect with us

Motor Delisi

Ulaşımın Geleceği Yeni Nesil Otonom Motosikletler mi?

MOTO HABER

Ulaşımın Geleceği Yeni Nesil Otonom Motosikletler mi?

Yüzünüzden sizi tanıyan ve otoparktan kendi kendine hareket edip sizi bıraktığı yerden alan bir motosiklet düşünün. Artık tüm bunlar hayal değil.

Piyasadaki üreticiler bu hayali gerçeğe çevirecek çalışmalara aslında çoktan başladılar ve sizin komutlarınıza tepki veren, kendi kendine dengede duran, yol yapan ve park eden hatta tüm bunları sürücüsüz olarak başaran motosikletler için harekete geçtiler. Otomobil üreticileri kendi kendine hareket eden dört tekerlekli araçları üretmek yeterince zor değilmiş gibi, şimdi de iki tekerlekli tasarımların peşine düştüler, hem de dengede durma konusu başlı başına büyük bir sorunken. Üstelik bu kadar teknolojik cihazı küçücük bir gövdeye sığdırmak zorunda olmak da işin cabası.

Amaç  üzerinde çalışılan fonksiyonların mevcut modellere adapte edilerek daha güvenli motosikletler elde edilmesi.

BMW R 1200 GS

Otonom hareket edebilen motosiklet konusuna hemen herkesten önce ilgi gösteren BMW, uzun süredir üzerinde çalıştığı BMW R 1200 GS modeli ile yine ön sırada yer almayı başardı. Yüksek gövdeli ve iki yanında yük bölmeleri olan gösterişli bir tur motosikleti olan model, BMW’ye tüm bu ileri teknoloji cihazları yerleştirmek için ihtiyacı olan geniş alana da sahip. Alman şirket her ne kadar BMW R 1200 GS modelini test sürüşlerine çıkartsa ve basına tanıtsa da şu an için piyasaya sürmeyi düşünmüyor.

Yamaha Motoroid

Kendi kendine hareket eden motosikletler üzerinde geçmişte de çalışmalar yapan Yamaha bu defa işi daha da ileri bir safhaya taşıdı. Fakat tasarım klasik motorlar yerine öne doğru kapaklanmış bir robota benzeyince, geleneksel motosiklet tutkunlarının bir robotun sırtında geziniyor gibi gözükme fikrine nasıl yaklaşacağı şimdiden merak konusu oldu.

Yamaha Motoroid piyasadaki rekabeti bir adım daha öteye taşıyan elektrikli motoru ve yapay zekasıyla sürücüsünü yüzünden tanıyor ve uzak bir mesafeden bile harekete geçip sahibinin yanına yaklaşabiliyor. Henüz tek başına bundan fazlasını yapamıyor olsa da sahibine doğru ilerleyen bir motosiklete şahit olmak bile şimdiden heyecan verici.

Honda Riding Assist

Motosiklet teknolojileri alanında daha önce de çığır açan buluşlara imza atan Japon devi bu defa da aynı şeyi yaptı ve jiroskop kullanmadan dengede durabilen bir motosiklet üretti. Jiroskoplar kaykay gibi bazı küçük cihazlarda yaşanan denge sorunlarını çözmede başarılı olsa da, daha ağır ve iri gövdeye sahip motosikletlerde fazla kullanışlı bir sistem değil.

Riding Assist ile otonom olarak hareket edebilen bir motosiklet üreten Honda, sahibinin adımlarını takip eden fakat henüz pratikte sokağa çıkmaya hazır olmayan bir model. Kendi başına daha fazla hareket edebilmesi için çalışmalar devam eden Riding Assist en azından kalabalık şehir trafiğinde sahibini 200 kilogramlık bir makineyi iterek park etmek zorunda bırakmayacak kadar yetenekli.

AB Dynamics BMW C1

BMW’nin üzerinde çalıştığı tek prototipBMW R 1200 GS değil ve AB Dynamics ile birlikte başka bir projeye daha destek veren Alman şirket tuhaf görünümlü BMW C1 modelini test etmeye başladı. Sürücüsüz hareket edebilen BMW C1, entegre bir kontrol sistemi ile birlikte ona yolu doğru olarak tarif eden bir GPS sistemine de sahip.

Şirketin projedeki asıl amacı sürücüsüz araçlar geliştirmek ve zorlu şartlarda insan canını tehlikeye atmaktan kaçınmak.

Mühendislik şirketi AB Dynamics’in liderlik ettiği çalışmaların amacı bu listedeki diğer motosikletlerin aksine sadece gösteri veya deneysel çalışma değil, yakın zamanda günlük hayata adapte edilebilecek gerçek bir model üretebilmek. Şirketin projedeki asıl amacı ise sürücüsüz araçlar geliştirmek ve zorlu şartlarda insan canını tehlikeye atmaktan kaçınmak. Çalışmalar hem motosiklet, hem de otomobil bazında devam ediyor.

MIT Persuasive Electric Vehicle (PEV)

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından geliştirilen ve listedeki diğer dev cüsseli karizmatik tasarımların yanında biraz daha sakin ve minyon kalan PEV (Persuasive Electric Vehicle), aslında temel olarak aynı amaca, yani sürücüsüz hareket edebilen bir ulaşım aracı arayışına hizmet ediyor. Üç tekerlekli ve pedallı araç, çağırdığınız anda sizi bulmak ve istediğiniz yere bırakmak üzere tasarlanmış.

Aracı güvenli bir şekilde dengede tutma ve mümkün olan en az enerjiyle ulaşımı sağlama hedefleri üzerine odaklanan MIT, 50 kilogramı geçmeyen bir gövde ağırlığı ile 250 Watt motor / 10 Ah batarya kullanarak tek şarjla 40 kilometre yol yapmayı başardı. Saatte 32 kilometre azami hıza ulaşabilen PEV ile hız tutkunları için de küçük heyecanlar yakalamak mümkün.

Yorumlar

Daha Fazlası : MOTO HABER

Popüler Haberler

Motomax

Etiket Bulutu

Videolar

MXGP Türkiye
To Top