MXGP Türkiye
Uluslararası bir off-road şöleni; BajaTroiaTurkey - Motor Delisi
Connect with us

Motor Delisi

Uluslararası bir off-road şöleni; BajaTroiaTurkey

MOTO HABER

Uluslararası bir off-road şöleni; BajaTroiaTurkey

Cumhuriyetimizin 94’üncü yılı Çanakkale’de uluslararası bir yarışla kutlanacak. Türkiye’nin ilk off-road kulübü İSOFF, bir başka ilke imza atarak Türkiye dahil yaklaşık 11 ülkeden gelen ekiplerin yarışacağı BajaTroiaTurkey adlı bir yarış organize ediyor. 26-29 Ekim tarihleri arasında TOSFED ve TMF destekli ilk uluslararası off-road yarışı, Kuzey Ege’de Truva Bölgesi’nde gerçekleştirilecek.

Baja Troia Turkey

BajaTroiaTurkey,  Seremonik Start ile başlayacak

İSOFF, BajaTroiaTurkey ile off-road disiplininde Türkiye’de koşulacak ilk uluslararası formatta yarışı organize ediyor. Çanakkale’de Truva’nın mitolojik dokusunda 4 günlük organizasyon olarak düzenlenen BajaTroiaTurkey, 6 ayaklık East European Tout Terrain Series takviminde 5. ayak yarışı olarak 26-29 Ekim tarihleri arasında koşulacak. Çanakkale merkezinde kurulacak Özel Seyirci Alanı’nda yaklaşık 20 bin kişinin izlemesi beklenen yarış Çanakkale Ticaret Odası, Valilik ve Belediye tarafından destekleniyor. 26 Ekim Perşembe günü Çanakkale meydanında Truva Atı’nın önünden Seremonik Start ile başlayacak yarış, her gün gerçekleştirilecek Seyirci Etapları dışında 800 km boyunca arazide koşulacak. Etap içlerinde yarışı izlemek isteyen seyirciler için özel otobüs seferleri ile ulaşım sağlanacak.

 

TOSFED ve TMF’nin onayları ile koşulacak BajaTroiaTurkey’de katılım 30 arazi aracı ve 30 motosikletle sınırlandırılmıştı. Ancak katılım talebi fazla olduğu için bu sayı yukarı çekildi. Yarışta 100’e yakın aracın start alması bekleniyor.

Finişi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına denk gelen organizasyonda 4×4 araçlar, buggy’ler, ATV / UTV’ler ve motosikletlerle yarışan yerli ve yabancı ekipler, yaklaşık 500 km’si özel etaplar olmak üzere toplam 800 km uzunluğunda yol kat edecek.

Dört gün sürecek yarışta yarışçıların yanı sıra basın mensupları ve yabancı seyircilerin de parkurları takip edeceği rota, Çanakkale Bölgesi’nin tarihi ve turistik olarak en ilgi çekici noktalarından geçecek şekilde oluşturuldu. İlk gün Truva Atı’nın önünden verilecek Seremonik Start ile yarışa başlayacak ekipler, Prolog etabının ardından 4 gün boyunca 13 özel etabı geride bırakacaklar. Efsanevi Dakar Rallisi’ni hatırlatan çamur, su ve sert kaya geçişlerinin yanı sıra zorlu off-road tırmanışları ile mücadeleci bir parkur vaat eden BajaTroiaTurkey’de yaklaşık 10 ülkeden gelen ekipler, araçlarının hız limitlerini de zorlayacak. Yarışın Kupa töreni de yine Truva Atı’nın önünde gerçekleşecek.

Kayıt yaptıran ekipler arasında uluslararası otomobil sporu tutkunlarının çok iyi tanıdığı İtalyan RALLI ART ekibinin yanı sıra geçmiş yılların off-road şampiyonlarından INTERCITY’nin Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak da var.

BAJA TROIA TURKEY KÜNYE

Organizatör                               İstanbul Off-Road Kulübü – İSOFF

Tarih                                            26-29 Ekim 2017

Süre                                             4 gün

Katılımcılar                                İtalya, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Fransa, İsrail ve KKTC başta olmak üzere yaklaşık 10 ülkeden ekipler

Rota                                             Çanakkale – Saroz körfezi – Truva

Toplam Özel Etap 496,5 km

Toplam Normal Etap              311,5 km

Etap uzunluğu                          808 km

Özel Etap sayısı                       13

Katılacak araçlar    4×4 ve 4×2 arazi araçları, motosiklet ve ATV’ler

Program

  1. Gün Seremonik Start ve şehir içi gece koşulacak Prolog Etabı
  2. Gün 3 Özel Etap ve şehir içi Özel Seyirci Etabı
  3. Gün 4 Özel Etap ve şehir içi gece koşulacak Özel Seyirci Etabı
  4. Gün 3 Özel Etap ve Ödül Töreni

Dört organizatör ülkenin katılımı ile koşulacak 6 ayaklık uluslararası bir off-road yarış serisidir. Organizatör ülkeleri Romanya, Yunanistan, Bulgaristan ve Türkiye’dir.

Takvim:

AYAK
BAŞLAMA TARİHİ
ORGANİZATÖR ÜLKE
YARIŞ ADI
1
28.04.2017
Romanya
BAJA 500
2
01.06.2017
Yunanistan
RALLY GREECE
3
21.07.2017
Bulgaristan
BAJA BULGARIA
4
08.09.2017
Bulgaristan
BAJA BALKAN
5
27.10.2017
Türkiye
BAJA TROIA TURKEY
6
04.11.2017
Yunanistan
BAJA GREECE

 

Yorumlar

Daha Fazlası : MOTO HABER

Popüler Haberler

Motomax

Etiket Bulutu

Videolar

MXGP Türkiye
To Top