MXGP Türkiye
Whatsapp ihbarları için motorcuları hedef gösterdi - Motor Delisi
Connect with us

Motor Delisi

Whatsapp ihbarları için motorcuları hedef gösterdi

MOTO HABER

Whatsapp ihbarları için motorcuları hedef gösterdi

zehirWhatsapp İhbar Hattı, şimdiden motosiklet sürücülerinin başına bela olacak gibi gözüküyor.Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Konfederasyonu Başkanı İsmail Yılmaz, yaptığı açıklamalarla adeta motorcuları hedef gösterdi.

Yaptığı açıklamaların ardından yeni uygulamaya konulan “Whatsapp ile ihbar” konusunada gönderme yapan Yılmaz,  motosiklet kameralarının sürücülerin fantezileri haline geldiğini belirterek, ‘kendilerini tatmin etmek için takıyorlar’ dedi. Yılmaz, trafikteki ihlallerle ilgili olarak da motosiklet kullanıcılarının tıpkı otomobil kullanıcıları gibi aynı kurallara tabi olduklarını belirtti.

İşte o değerlendirmeler;

“MOTOSİKLET KAMERALARI SÜRÜCÜLERİN FANTEZİLERİ”

Motosiklet kameraları normalde motosiklet kullanıcılarının bir fantezisi. Kendisini tatmin için yapıyor. Zaten bu kamerayı takmak demek, her türlü trafikte varyasyonu yapacağının anlamına geliyor. Kendisine arşiv hazırlayacağı anlamına geliyor. Bu amaçla takılır başka neden taksın ki.

“KEYFİ MOTOR KULLANIŞLARINI KAYDETMEK İÇİN”

Motosikletin kaskına kamera takmanın trafik güvenliği açısından, kurallara uyup uymama açısından bir faydası yok. Kamerası kendisini göstermiyor zaten. Yolu gösteriyor. Bu tamamen motor kullananların keyfi motor kullanışlarındaki kural dışılıklarını sosyal medyada paylaşmaları için yaptıkları bir keyfi uygulama.

MOTOSİKLET KULLANICILARI OTOMOBİL KULLANICILARI İLE AYNI KURALLARA SAHİP

Motosiklet kullanıcıları normal otomobil kullanıcıları ile aynı kurallara tabidir. Gerek hız kuralları olsun, şerit izleme kuralları olsun gerekse araçlar için konulmuş olan yasakları olsun (emniyet şeridini kullanmak gibi) uymak zorundalar. Motosikletliler araçların arasından geçer diye bir kural yok. Motosikletliler emniyet şeridinden gidemezler. Ancak ve ancak bir kaza yerine giden emniyet görevlileri ve emniyet araçları geçebilir emniyet şeridinden.

“ARAÇ ARALARINDAN GİDEMEZLER, BİR ŞERİTTE EN FAZLA İKİ MOTOSİKLET”

Yolda bir şeritte en fazla iki motosiklet yan yana gidebilir. Bir aracın gittiği şeritte iki motosiklet yan yana arkadan gidebilir, şeridini takip etmek zorundadır. Kesinlikle araçların aralarından gidemez. Motosikletlerin büyüklükleri müsaitse o da bir şeritte yan yana iki motosiklet gidebilir.

EMNİYETİN YENİ WHATSAPP UYGULAMASI OTOKONTROL SİSTEMİ DOĞURUR

Bu uygulama normalde sorumlu ve duyarlı vatandaşların ortak alan olan trafikte, trafik kurallarına kasten çiğneyen, tehlike oluşturan insanların bu davranışlarından vazgeçmeleri için psikolojik olarak önemlidir. Biri her an beni çekebilir endişesi ile otokontrol mekanizmasını çalıştırarak caydırıcı olur. Bu açıdan önemli olduğunu düşünüyorum. Çeken kişinin de elindeki telefonla araç kullanırken çekerek yanlışa düşeceğini düşünmüyorum. Bunun doğru ve caydırıcı bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Bunlar gelişmiş toplumların otokontrol sistemi olarak olması gereken şeyler.

KAYNAK: AjansHaber

Yorumlar

Yorum Bırakın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazlası : MOTO HABER

Popüler Haberler

Motomax

Etiket Bulutu

Videolar

MXGP Türkiye
To Top